Ezt teszi a dohányzás a testünkkel

A már jól ismert betegségek, mint a tüdőrák és a szívinfarktus mellett a dohányzás több más jellegű károsodást is okoz a testünkben, amelyekre nem is gondolnánk.

A mérgező füst árt az agynak, az izmoknak és a sejtek tápanyag-ellátásának is. Dohányzó szülők gyermekeinél pedig gyakran túlsúlyhoz is vezet - írja a német focus.de .

A dohányzás miatt kövérek lesznek a gyerekek

Ha az édesanyák a terhesség ideje alatt dohányoznak, annak a magzatra nézve súlyos következményei vannak. Az olyan mérgező anyagok, mint a nikotin, vagy a szénmonoxid, a véráramon keresztül az embrióba kerülnek, ami gátolja az oxigénnel és más tápanyagokkal történő ellátását. Emiatt a dohányzó szülők gyermekei átlagosan kisebb súllyal, és testhosszal jönnek világra. De akkor miért állítjuk, hogy kövérséget okoz a cigaretta?

A dohányzó nők gyermekei születés után gyorsan és nagymértékben híznak és egyik pillanatról a másikra utolérik a társaikat. A várandósság alatti dohányzás tehát kedvez az első életév súlygyarapodásának. Különböző tanulmányok már bebizonyították, hogy azok a gyerekek, akiknek a szülei a terhesség alatt cigarettáztak, később gyakrabban küzdenek túlsúllyal. Ez az összefüggés ráadásul nemcsak az édesanya, hanem az édesapa szenvedélyére is igaz.

Kövérít, butít és gyengít a cigaretta.
Kövérít, butít és gyengít a cigaretta. Fotó: 123rf

Ahogy azt szakértők már korábban is megállapították, az ok feltételezhetően a magzat örökítőanyagának megváltozásában keresendő. Ha az anya dohányzott a várandósság alatt, a még meg nem született gyermeknek megváltozik a DNS-e, ami hatással van a zsírsejtek fejlődésére és a fölösleges kilókra. Lehetséges, hogy a gyermek étvágyszabályozását is befolyásolja. A pontos mechanizmusok azonban egyelőre még nem tisztázottak.

A dohányzás rontja az agy teljesítményét

Miközben a cigaretta elszívása rövidtávon serkenti a gondolkodást és a figyelmet, úgy tűnik, hosszútávon negatív irányba változtatja meg az agyműködést. Régóta ismert, hogy a dohányzás rossz hatást gyakorol a növekedés egyes érzékenyebb szakaszaiban az agyunkra. Egy terhes nő nikotinfogyasztása megzavarja a csecsemőnél az agyvelő fejlődését, a kamaszok dohányzása pedig olyan agyterületek érését, amelyek a magasabb szintű kognitív teljesítményért felelősek. De a mérgező füst a felnőttek agyában is tartós károsodást okoz. Nemcsak az agyi erek sérülnek, hanem a fehérállomány is. Svájci kutatók bebizonyították, hogy hosszú távon romlik az agyi jelátviteli funkció is. Egy a jelátvitelben fontos szerepet játszó receptortípus mennyisége ugyanis 30 százalékkal alacsonyabb a dohányosoknál.

Tippek a dohányzásról való leszokásról korábbi cikkünkben .

Összefoglalva tehát károsodik az agyi információáramlás folyamata. Ez a felismerés egybevág egy angol kutatás eredményeivel. Abban ugyanis kimutatták, hogy a dohányzás már 5 év után csökkenti a kognitív teljesítményt. A dohányosok a kognitív teszteken, amelyek nemcsak a rövid-, hanem a hosszú távú memóriát is vizsgálták, a nemdohányosokhoz képest lényegesen rosszabb eredményeket értek el. Úgy tűnik tehát, hogy a dohányzással eltöltött időszak hossza összefüggésben áll az értelmi képességek egyre gyorsabb leépülésével, amelynél az is érvényesül, hogy minél többet szív az illető, annál jelentősebb a romlás mértéke. A cigaretta tehát egy későbbi demencia elkerülhető kockázati tényezője lett.

A dohányzás hiányos tápanyagellátást idéz elő

A dohányzás ezen kívül az ásványi anyagokkal kapcsolatos hiányállapotokhoz is vezet, amelynek végeredményképpen az egész szervezet működésére hatása van. Hogy pontosan miért? Mert minden slukkal úgynevezett szabad gyökök kerülnek be a testünkbe. A szabadgyökök károsítják a testi sejteket és olyan betegségek kialakulásáért felelősek, mint például a rák, az érelmeszesedés, vagy a szívinfarktus.

Tudja, hogy hat a dohányzás az erekre? Korábbi cikkünkből kiderül.

Az antioxidánsok meg tudják kötni a szabad gyököket, és ezáltal védik is a szervezetünket. Antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik pl. a C- és E- vitamin, a béta-karotin, a szelén, a cink és a réz. A dohányosoknak így ezekből többet is kell fogyasztani. Ehhez jön még az is, hogy a cigarettázás olyan hatást fejt ki a gyomor-bélrendszerben, amely nehezíti a tápanyagok felszívódását, ezért végeredményképpen kevesebb épül be a szervezetbe.

A dohányzás az izomzatra is rossz hatással van

Az, hogy a cigarettázóknál hamarabb elfogy a szulfa, mint a nem cigarettázóknál, szinte közhelyszámba megy. A mérgező dohányfüst azonban nemcsak az állóképességre, hanem az izomzatra is rossz hatással van. A dohányosok izmai ugyanis gyengébbek, és hamarabb elfáradnak, mint a nem dohányosok. A háttérben valószínűleg az oxidatív stressz áll, amely a szabad gyökök miatt keletkezik. A füst alkotóelemei és a gyulladást keltő anyagok, amelyek cigarettázás közben keletkeznek, serkentik az izmok leépülését, miközben blokkolják azokat a sejtek közötti kommunikációs utakat, amelyek az izmok felépítéséért felelősek. Ez pedig végeredményképpen izomtömeg-veszteséghez vezet. Mindehhez hozzájárul még, hogy a csökkent állóképesség miatt nem tudnak a dohányosok megfelelő intenzitással edzeni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +23 °C
Minimum: +11 °C

Sok napsütés várható gomolyfelhő-képződéssel. A déli óráktól elszórtan fordulhat elő zápor, zivatar. A zivatarokat felhőszakadás, illetve erős vagy viharos széllökések kísérhetik. Általában gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 26 fok között alakul. Ma még szép idő lesz, de aztán eső és napsütés váltja egymást, az érkező hidegfront pedig az arra érzékenyeknél kellemetlen tüneteket okozhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra