A 10 éves vizsgálati időszak alatt ezer depresszióban szenvedő résztvevőből 14-nél alakult ki a betegség, míg a mentális problémákkal nem küzdők esetében csak ezerből 5-nél alakult ki a Parkinson-kór. Az eredmények alapján úgy tűnik, két eset lehetséges: a depresszió vagy önálló tényezőként növeli a Parkinson-kór kialakulási esélyeit, vagy már önmagában is a betegség egy korai tünete.
A Neurology című tudományos szaklapban megjelent kutatást publikáló tudósok szerint az is lehetséges, hogy az antidepresszáns szerek növelik a Alzheimer-kór után a második leggyakoribb neurodegeneratív betegség.
A Taipei Veterán Kórház tudósai összesen 4634 klinikai depresszióban szenvedő páciens és 18 544 egészséges ember orvosi adatait kísérték figyelemmel 10 éven keresztül. Kimutatták, hogy 66 depressziósnál alakult ki a Parkinson-kór, szemben azzal a 97 Parkinsonos beteggel, akik korábban nem voltak depressziósok.
A további tényezők figyelembe vétele után azonban kiderült, hogy a depressziósok esetében 3,24-szer nagyobb eséllyel alakult ki a betegség, mint az egészségeseknél. A tudósok arra is rájöttek, hogy az idős kor, és a kezelésre nem, vagy nem jól reagáló depresszió még tovább fokozhatja a Parkinson-kór kialakulási esélyeit.
A depressziót és a Parkinson-kórt önállóan vizsgáló kutatások során kiderült, hogy a két betegségben szenvedőknek azonos agyi működési zavaraik vannak, ami azonos kiváltó okot feltételez. A mostani kutatásban részt vett tudósok szerint az eredményeik arra utalnak, hogy a depresszió talán már önmagában is növelheti a Parkinson-kór kialakulási esélyeit, de teljesen nem zárható ki az sem, hogy ez is csak egy a betegség tünetei közül.
"A Parkinson-kórhoz hasonló neurodegeneratív betegségek már az első tünetek megjelenése előtt 10-20 évvel elkezdődhetnek, így nem zárhatjuk ki teljes biztonsággal, hogy a depressziós is egy a korai tünetek közül." - állítják a kutatók.