Azt már talán mondanunk sem kell, hogy mennyire káros a stressz az emberi szervezetre nézve. Arról azonban évek óta nincs megegyezés a tudósok körében, hogy vajon őszüléshez is vezethet-e. A Harvard Egyetem egyik korábbi tanulmányának eredményei viszont egyértelműen az "igen" tábor véleményét erősítik.
Visszafordíthatatlan folyamat
A kutatók egereken végzett kísérleteik után azt a következtetést vonták le, hogy a stresszbe bizony bele lehet őszülni. És ha ez egyszer megtörténik, akkor már nem lehet visszafordítani a folyamatot.
A tudósok szerint a kulcs a norepinefrin nevű hormon, amelyet stressz hatására bocsát ki a szervezet. Ez a véráramba kerülve nemcsak a pulzusunkat növeli meg - felkészítve a testet egy esetleges küzdelemre -, hanem a hámrétegben található festéksejtek, a haj színét adó úgynevezett melanociták működésére nézve is ártalmas lehet.
Nem a stresszhormon felel ezért
A tanulmány vezető szerzője szerint sokaknak van olyan személyes történetük valamilyen külső változásról, amely a stressz miatt következett be - ez többnyire a bőrrel vagy a hajjal kapcsolatos. Tudományos munkájukkal annak próbáltak utánajárni, hogy ezekben mennyi az igazság, illetve pontosan hogyan vezethet a stressz szöveti változásokhoz.
Egyes nézetek szerint az immunrendszer fordul a haj és a bőr pigmentálásáért felelős sejtek ellen, vagy a stresszhormonként is emlegetett kortizolnak lehet ebben szerepe, de a Harvard tudósai ezt megcáfolták. Eltávolították például az egerek mellékveséit , így szervezetük nem tudott kortizolt termelni - a szőrük mégis megőszült, ha stressznek voltak kitéve.