Csodát tesz a szünet a munkánkkal

Sokan hajlamosak annyira belefeledkezni a munkába, hogy még az ebédszünetet is kihagyják. Egy kutatás szerint azonban sokkal nyugodtabb, hatékonyabb és boldogabb lehet, aki nem így tesz.

Ki kell szállni a mókuskerékből!

Az utóbbi időben sok angol iskolában lerövidítették a tanórák közötti szüneteket, és különösen az ebédelésre szánható idő lett kevesebb. Egy friss tanulmány szerint viszont a kevés szünet negatív hatással van a diákok koncentrációjára, egészségére és szociális készségeire is. Ezért a legújabb ajánlások már minimum 75 percnyi szünetidőt javasolnak nekik összesen egy napra. De mi a helyzet a felnőttekkel?

A tapasztalatok alapján elmondható, hogy a munkanapok alatt csak nagyon kevés szünetet tartanak a dolgozók, akik ebédelni is csak akkor mennek, ha épp nincs más dolguk. A leggyakrabban viszont csak megesznek egy szendvicset a számítógép előtt ülve, hogy ne maradjanak le a munkával .

ebéd, munka, munkatársak, kollégák, közös ebéd, ebédidő, szünet
Kisebb az esély a kiégésre, ha nem megállás nélkül dolgozunk.(Fotó: 123rf)

Testi és lelki egészség

A szerencsésebbeknek előírnak kötelező ebédidőt - általában fél- vagy egy órát -, amelyet ugyan le kell dolgozniuk, de a kollégákkal eltöltött közös szünetnek köszönhetően ezek a dolgozók jobban érzik magukat a munkahelyükön, valamint produktívabban és megbízhatóbban dolgoznak. A kutatás szerint a megfelelő hosszúságú ebédszünet további előnye, hogy lehetőséget ad a munkatársaknak a kötetlen beszélgetésre, jelentősen csökkenti a stresszt , hozzájárul a nyugodt alváshoz, és mérsékli a kiégés kockázatát. Ráadásul a csapatmunka hatékonyságát is növeli, ha a tagok közösen töltik el a szüneteiket.

Ugyanakkor már egy rövidebb, néhány perces szünet is jó hatással van az alkalmazottak egészségére. Főként az ülőmunkát végzőknek lenne fontos bevezetniük a szokást, hogy 20-40 percenként felállnak asztaluktól, és mozognak, levegőznek egy kicsit. Ezzel ugyanis jelentősen csökkenthető a nyak-, a hát- és a vállfájdalom.

A hatékonyság nyomában

Irreális elvárni magunktól, hogy 8 órás munkaidőnk minden percében produktívak legyünk, de jó, ha felismerjük azokat az időszakokat, amikor a legjobban tudunk teljesíteni. A közelmúltban egy feladatkezelő szoftver több mint 2 millió felhasználójának aktivitását elemezték, és kiderült, hogy az emberek többsége kimondottan produktív a munkanap legelején, az abszolút csúcspont pedig 11 órakor van - ekkorra lendülnek bele igazán a munkába.

Hogy legyünk boldogok munka közben? A folyamatos munkahelyi stressz hatása a burn out szindróma, azaz a kiégés. Tünetei a kimerültségtől a testi panaszokon át egész a depresszióig terjedhetnek. Megelőzése és kezelése az egyén, a munkáltató és a társadalom közös érdeke.

Ez szintén azt bizonyítja, hogy nagyjából a nap közepére érdemes időzíteni egy hosszabb pihenőt , hogy újra feltöltődhessünk energiával. Fontos azonban, hogy ez valódi szünet legyen, ami tényleges kikapcsolódást, feltöltődést jelent - nem pedig a közösségi oldalak nézegetését.

Forrás: theguardian.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra