Az oxitocin kulcsfontosságú szerepet tölt be a kezdeti vonzalom és a romantikus párkapcsolatok kialakulásában. Egy korábbi tanulmány újdonsült szerelmesek és egyedülálló fiatal felnőttek vizsgálata révén kimutatta, hogy előbbi szervezetében számottevően magasabb volt az oxitocin szintje, és azoknál a pároknál, akik hosszabb ideig együtt maradtak, magas is maradt hat hónap után is.
Egy 2021-ben közzétett kutatás főiskolai hallgatók hormonális folyamatait követte nyomon vizsgaidőszakban. Az eredmények szerint az oxitocin szintje már egy héttel azelőtt elkezdett emelkedni, hogy a stresszhormonként ismert kortizolé is növekedni kezdett volna. Szakértők szerint az oxitocin segít megbirkózni a kortizol negatív hatásaival, javítva ezáltal a kognitív teljesítményt. Magyarán csillapítja a szervezet „harcolj vagy menekülj” típusú reakcióját, ami igen hasznos az olyan időszakokban, amikor hosszabb ideig éri erős stressz az embert. Emellett egy 2015-ös elemzés szerint az oxitocin a fájdalomtűrést is fokozza.
Talán mind közül az oxitocin szülésben játszott szerepe ismert legjobban a tudomány előtt. Az ilyenkor nagy mennyiségben felszabaduló hormon hatására erősödnek a méhösszehúzódások, tágítva a méhnyakat és lehetővéve téve, hogy a baba világra jöhessen a szülőcsatornán keresztül. A szülészorvosok már az 1900-as évek eleje óta hasznlnak szintetikus oxitocint a szülés mesterséges beindítására. A hormon szülés után is összehúzódásokra készteti a méhet, hogy csökkentse a vérzést, továbbá a mellbimbó stimulálásakor is nagyobb mennyiségben termelődik, hogy elősegítse a szoptatást.
A szexuális izgalom valójában egy igazi hormonális kavalkád, amelyben az oxitocin az egyik kulcsszereplő. A szemkontaktustól a gyengéd érintésekig számos apró inger fokozza az oxitocin termelődését, amitől egyre inkább hangulatba kerülünk. Minél jobb és közelibb a kapcsolat a partnerrel, annál magasabb az oxitocin szintje. Összesséében vitathatatlan, hogy ez a hormon létfontosságú a szexuális izgatottság, az intimitás és az élvezetes szexuális aktus létrejöttéhez. Mi több, még az orgazmusban is szerepet játszik.
Nem csupán a szerelemben, hanem általában véve a társas kapcsolatokban is fontos szerep jut az oxitocinnak. Patkánykísérletek során például kimutatták, hogy az egyébként kizárólag a saját utódaikkal törődő állatok hirtelen más egyedek kölykei iránt is gondoskodóan kezdtek el viselkedni, amikor oxitocint adtak be nekik a kutatók. Préripockoknál pedig, amelyek egy életre választanak párt, illetve talán a legmonogámabb fajnak tekinthetők a Földön, megfigyelték, hogy amikor mesterségesen blokkolták az oxitocinreceptoraikat, ez a fajta erős kötődés is egyszeriben megfordult.
Talán a nagylelkűség hallatán kevesen asszociálnának hormonális folyamatokra, de kutatások azt is kimutatták, hogy az oxitocin jelentősen befolyásolja, mennyire tudunk empatikusak lenni másokkal szemben. Ezt egy beszédes kísérlet is igazolta 2007-ben. Önkéntes résztvevőket párokba osztottak, és minden párban az egyik fél kapott 10 dollárt, míg a másik semmit. Az alanyok egyik felének oxitocint is beadtak, ebben a csoportban pedig 21 százalékkal magasabb arányban döntöttek úgy a kedvezményezett felek, hogy inkább odaadják a kapott pénzt a társuknak, mint a placebóval kezelt csoportban.