Az eredményeket egy 10 éves kutatás alapján volták le, amit több mint 4 ezer amerikai bevonásával végeztek el a minneapolisi Minnesota Egyetem Stroke Intézetében. Az intézet igazgatója, dr. Adnan Qureshi, aki egyben a tanulmány vezető szerzője is, a US News & World Report című lapnak úgy nyilatkozott: "évek óta tudjuk, hogy a pszichikai stressz és a feszültség kapcsolatba hozható a szív- és érrendszeri eseményekkel , különösen a szívrohammal."
Dr. Qureshi szerint a kisállatok valószínűleg segítenek a stressz enyhítésében. A kutatók szerint vélhetően a kutyáknak is hasonló hatásuk van, de a kutatásban nem szerepelt elég kutyatulajdonos ahhoz, hogy ilyen következtetést le tudjanak vonni. Már korábbi vizsgálatok is rámutattak arra, hogy a kisállattartás jótékony hatással van a szívre.
A bármely okból bekövetkező halálokokat vizsgálva - beleértve a stroke -ot és a szívet érintő eseményeket is - a kutatók azt figyelték meg a 10 éves nyomon követéses vizsgálat során, hogy a macskatartók körében 30 százalékkal alacsonyabb a szívroham miatt bekövetkező halálozás kockázata, mint azoknál, akik nem tartottak macskát. Dr. Qureshi elmondta, hogy számítottak ugyan valamiféle hatásra, mert az elméletük ezt valószínűsítette, de az összefüggés mértéke még a kutatókat is meglepte.
És a kutyák?
Kathie Cole-t viszont nem lepték meg ezek a kutatási eredmények, mert ő az, aki már 2005-ben bemutatott az Amerikai Szív Társaságnak egy kutatást, amelyben kimutatta, hogy a kutyával való kapcsolat javítja a szívelégtelenséggel élők szív- és tüdőfunkcióját. Cole klinikai nővér a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem (UCLA) Nővérképző Központjában. A US News & World Reportnak a következőt mondta: "gyanítom, hogy jól hat az egészségünkre bármilyen állat, amelyik pozitív módon, értelemmel viszonyul ez emberhez."
Említett egy másik olyan kutatást is, amely szerintaz állatoknak nyugtató hatásuk van. Sajnos ez az "olcsó" stresszoldó nem áll mindenki rendelkezésére, mert vannak olyan házak és idősotthonok, ahonnan a kisállatok ki vannak tiltva. Dr. Qureshi azt mondta, hogy felfedezésük utat nyit több olyan beavatkozási lehetőség előtt, amelyeket korábban még nem ismertünk, és amelyeket társadalmi méretekben is alkalmazhatunk. Ráadásul ennek a módszernek nincs kockázata, ellentétben a gyógyszerekkel és a műtéttel.
Mások viszont nem értenek egyet, mert ezek az eredmények nem bizonyítanak ok-okozati összefüggést, pusztán csak azt, hogy kapcsolat van a kisállattartás és a szívroham ritkább előfordulása között. Dr. Qureshi ezt elfogadja - ahogy az ABC Newsnak nyilatkozta. A kapcsolat alapulhat a macskatartók személyiségén és életmódján is, és nem pusztán azon a tényen, hogy macskájuk van. "Lehet, hogy a macskatartók nem kiemelkedően stresszes emberek, vagy egyszerűen olyan típusú emberek, nem különösebben idegesek vagy nem kerülnek nagyon stresszes helyzetekbe" - mondta a kutató. Dr. Qureshi és kollégái nem elemezték a macskatartók személyiségjegyeit, ezért lehet, hogy nem világítottak rá kellőképpen erre a vonatkozásra.