Hogyan kerül egy új ér a szívbe?

A bypass eljárás a mellkas megnyitásával járó, úgynevezett nyitott szívműtét.

Mi a bypass műtét és mikor van szükség rá?

Amennyiben a katéteres koszorúér tágítás nem lehetséges vagy nem hozná meg a kellő tartós eredményt, szóba kerül az éráthidaló, más néven bypass műtét. A műtét során a szívsebész egy egészséges érszakasz segítségével hidalja át a beszűkült vagy elzáródott koszorúér szakaszt azért, hogy a szívizom ismét kellő mennyiségű vérhez jusson. Az új ér, szaknyelven graft általában a beteg lábából, karjából, vagy a mellkas belső feléből kivett egészséges ér.

A bypass mára rutinbeavatkozásnak számít. A koszorúér műtétet kétféleképpen végezheti el a szívsebész: vagy verő szíven vagy megállított szíven. Amennyiben verő szíven kerül rá a sor, akkor a mellkas felnyitása után a szív érintett szakaszát stabilizálják, hogy ne tudjon elmozdulni és így végzik el az áthidaló műtétet.

A bypass műtét lefolyása megállított szíven

A műtét első lépéseként a sebész metszést ejt a mellkason és elfűrészeli a szegycsontot, hogy hozzáférhessen a mellkasban található szervekhez. Ezután 30-90 percre leállítja a szívet, melynek munkáját a szív-tüdő motor veszi át, ez a műszer áramoltatja a vért a testben a műtét során. A szív hűtése és a befecskendezett tartósító folyadék segít abban, hogy a szívizom a legkevesebb károsodást szenvedje el a műtét során.

A bypass műtétet a biztonságos beavatkozások közé sorolják.
A bypass műtétet a biztonságos beavatkozások közé sorolják. Fotó: 123rf

Ezalatt egy másik sebész kiveszi a megfelelő érszakaszt, vagy érszakaszokat, amelyet a szívsebész graftként fog felhasználni. A graftként használt ér egyik végét a sebész a koszorúér elzáródáson túli szakaszához, a másik végét az aortához, a fő verőérhez varrja.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Rutinműtét Ma már rutinműtétnek számít a négyszeres, vagy akár ennél is többszörös graft beültetés is.

A műtét végén a szívsebész újraindítja a szívet és egy speciális acéldróttal összevarrja a szegycsontot, azután zárja a mellkason ejtett vágást. A mellkasban hagyott, úgynevezett drén csöveket a következő napon távolítják el, hogy a mellkasban esetleg felgyülemlett folyadék és vér kiürülhessen.

A bypass műtét kockázatai

A nagy műtétek nagy kockázatot is jelentenek, bár a kockázat függ a beteg egészségi állapotától. A fertőzés kockázata minden sebészi beavatkozásnál fennáll, ahol belső szövetek, szervek érintkeznek baktériumokat tartalmazó levegővel. Vérzés is keletkezhet a behatolási kapun, vagy ritkábban a műtéti területen. A vérrögképződés szintén gyakori szövődmény lehet.

A beavatkozás során felléphetnek életet veszélyeztető ritmuszavarok , vagy szívinfarktus alakulhat ki, mégis a bypass műtétet a biztonságos beavatkozások közé sorolják.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.