A mellkasi fájdalom mögöttes okai lehetnek banálisak is, mint például a reflux. Azonban súlyos ok is meghúzódhat mögötte, és akár szívrohamot is jelezhet. Fontos, hogy észrevegyük a figyelmeztető jeleket , és keressük a kapcsolódó tüneteket is.
Ez valami komoly dolognak a jele?
A gyorsan múló mellkasi fájdalom a szív, a légzőrendszer vagy az emésztőrendszer problémáját jelzi. Néhány embernél a pánikroham alatt is jelentkezhet. Saját magunkon nem lehet pusztán csak a tünetek alapján pontos öndiagnózist végezni. Menjünk orvoshoz, ha a mellkasi fájdalom ismétlődik, romlik vagy más tünetekkel együtt jelentkezik. A hetekig vagy hónapokig tartó fájdalom nem valószínű, hogy életveszélyes vészhelyzet miatt alakulna ki.
Kevésbé valószínű, hogy a szív problémái okoznák az alábbiakban bemutatott fájdalomtípusokat:
- pár pillanatig tart,
- gyógyszer hatására enyhül,
- elmúlik, ha mély levegőt veszünk,
- a mellkasnak csak egyetlen pontján érzékelhető,
- elmúlik, ha a mellkast megmasszírozzuk.
A gyorsan múló mellkasi fájdalom okai
A mellkasi fájdalom sokféle típusa gyorsan elmúlik. Még a szívroham miatti fájdalom is képes időlegesen enyhülni, de aztán visszatér. Hogy jobban megértsük a mellkasi fájdalom okait, figyeljük meg alaposan a többi tünetet is, hogy el tudjuk mondani az orvosnak.
A mellkasi fájdalom leggyakoribb okai az alábbiak.
Emésztőszervi problémák
Az emésztőszervi problémák nagy csoportja okozhat fájdalmat a mellkasban vagy a bordák környékén.
- Arefluxégő fájdalmat okozhat a mellkasban.
- Azepekőis okozhat hirtelen intenzív fájdalmat, amely pár óráig tart, elmúlik, majd újra jelentkezik.
- Afekélyis okozhat gyorsan megjelenő majd elmúló fájdalmat.
Ha valakinek savrefluxa van, a mellkasi fájdalom általában rögtön az étkezés után, intenzíven jelenik meg. Ráadásul a fájdalom alkohol és zsíros ételek fogyasztására még intenzívebb. Ha arra gyanakszunk, hogy a mellkasi fájdalom gyomor- vagy májproblémára utal, fontos, hogy mielőbb felkeressük az orvosunkat. Azonban ez a fájdalomtípus általában nem jelez azonnali ellátást igénylő vészhelyzetet.
Izomfájdalom
A húzódás, sérülés miatt kialakuló izomfájdalom gyakran okoz mellkasi fájdalmat.
Az izomfájdalom tünetei széles körben variálódnak. A fájdalom lehet:
- éles vagy tompa,
- nyilalló vagy lüktető,
- kifelé sugárzó vagy egy területre koncentráló.
A mellkasi fájdalom nagy valószínűséggel izom eredetű a következő esetekben:
- masszírozás hatására enyhül,
- rosszabbodik, ha folyamatosan erősen lélegzünk,
- hasonló típusú izomfájdalmat érzünk, mint máskor, nyilvánvaló izomfájdalom esetén.
Pánikroham
A mellkasi fájdalom a pánikroham ijesztő tünete lehet, és ez ráadásul még idegesebbé teheti a beteget. Ez a fájdalom hasonlít a szívrohaméra. Néhány pánikbeteg úgy érzi magát emiatt, mintha haldokolna. Ez a fájdalomtípus gyakran elmúlik a mély levegővételtől is. Gyakran pusztán néhány percig tart. Ha nem múlik a fájdalom, akkor igen nehezen lehet eldönteni orvosi segítség nélkül, hogy pánikrohamról vagy szívrohamról van-e szó.
Légúti fertőzés
Mellkasi fájdalmat légúti fertőzés is okozhat, különösen akkor, ha ez folytonos köhögéssel jár. Néhány betegnél a fertőzés után mellhártyagyulladás alakul ki. Ez a betegség a tüdő külső felületét fedő szövet, a mellhártya gyulladása. Forduljon orvoshoz, ha visszamarad a mellkas vagy a tüdő fájdalma a légúti fertőzés után is.
Angina
Az angina a mellkasban fellépő fájdalom vagy diszkomfortérzés, ami akkor fordul elő, amikor a szív nem kap elég vért. Akinek anginája van, az feszülést, nyomást vagy csavaró érzést tapasztal a mellkasában. Ez a fájdalom az állkapocsba is kisugározhat.
Az anginás fájdalom hasonlít a szívrohammal együtt járó fájdalomra, és az angina egyben a szívroham egyik kockázati tényezője is. Az angina általában a szívkoszorúér-betegség tünete, ez akkor alakul ki, amikor ezek az artériák elzáródnak.
Szívroham (szívinfarktus)
A mellkasban hirtelen jelentkező, intenzív fájdalom a szívroham vagy szívinfarktus jele is lehet. Az okozza, hogy hibás elektromos impulzus vagy érelzáródás miatt nem jut el a vér a szívhez.
A szívroham figyelmeztető jelei:
- a mellkas közepén jelentkező fájdalom,
- csavaró, préselő fájdalom a mellkasban,
- a fájdalom néhány percnél tovább tart,
- a fájdalom kisugárzik a vállba, a nyakba, a karba, a hátba vagy az állkapocsba,
- hányinger, szédülés, légszomj.
A tünetek nemenként eltérhetnek. A nők a férfiakhoz képest gyakrabban éreznek inkább hányingert, szédülést, légszomjat, hát- vagy állkapocsfájdalmat, és a nők általában nem tapasztalják a mellkas közepén jelentkező klasszikus fájdalmat. Akiknek olyan szív- és érrendszeri kockázati tényezőik vannak, mint a szívkoszorúér-betegség, korábban lezajlott szívroham, elhízás vagy cukorbetegség, azoknak nagyobb az esélye hogy szívrohamot kapjanak.
A szívinfarktus (szívroham) orvosi vészhelyzet. Ha bárki arra gyanakszik, hogy ez a betegség jelentkezett nála, vagy új, eddig még nem tapasztalt fájdalom jelentkezett a mellkasában, késlekedés nélkül, azonnal mentőt kell hívnia.
Kérdezzük az orvost
Nagyon sok esetben, sőt kimondható, hogy a legtöbb mellkasi fájdalmat nem szívroham okozza. Azonban a gyors orvosi segítség akár életet is menthet. Banális okok esetén is érdemes orvosi segítséget kérni, hogy megelőzzük a felesleges idegeskedést. Kizárólag az orvos képes feltárni a mellkasi fájdalom okait, és ő tud pontos diagnózist felállítani - bármilyen bizonytalan esetben inkább hívjunk orvost!