Szívzörej: veszélyes vagy sem?

Az ártatlan szívzörejt a szívpitvaron és -kamrán vagy a szív körüli véredényeken keresztüláramló vér kelti. Az ártatlan szívzörej gyerekeknél gyakori és teljesen ártalmatlan. A jelenséget normális vagy fiziológiai zörejnek is nevezik.

Az ártatlan szívzörej olyan gyakori, hogy a legtöbb gyereknél legalább egyszer előfordul. Ez a fajta szívzörej bármikor eltűnhet, majd újra megjelenhet. Ha a gyermekek szívritmusa megváltozik, például ha izgulnak vagy félnek, akkor felhangosodhat vagy akár el is halkulhat. Ez még mindig nem jelenti azt, hogy a zörejnek bármiféle jelentősége lenne.

Szívzörej esetén mindenképpen vegye komolyan, ha az orvos további kivizsgálást rendel el!
A gyermekkori szívzörej kinőhető. Fotó: Getty Images

Ha az orvos a gyermek szívének meghallgatásakor zörejt hall, javasolhat további vizsgálatokat: például elektrokardiogramot (EKG) vagy echokardiogramot ( szívultrahangot ). Így lehet diagnosztizálni, hogy a zörej ártalmatlan-e, vagy esetleg betegség okozza. Ha a vizsgálatok szerint nincs szervi oka a zörejnek, akkor semmilyen további lépésre nincs szükség. Nem kell a gyermek fizikai aktivitását korlátozni vagy diétára fogni, aktív, egészséges életet élhet. A legtöbb ártatlan szívzörej eltűnik, mire a gyermek eléri a felnőttkort, de vannak olyan felnőttek is, akiknél egész életükön át megmarad.

További okok

A nem ártalmatlan, vagyis abnormális szívzörejt gyakran a hibásan működő szívbillentyűk okozzák, például az, ha a stenotikus szívbillentyű a normálishoz képest kevésbé nyit, tehát nem nyílik ki teljesen. Akár az is előfordulhat, hogy a billentyű nem záródik be teljesen. Ekkor lép fel a regurgitáció, vagyis az a jelenség, amikor a vér visszafelé áramlik a szívbe, holott normális esetben a billentyűknek zárva kellene lenniük, és meg kellene ezt akadályozniuk.

Tudta? Az alábbi tünetek jelezhetik, hogy szívbetegsége van.

Bizonyos veleszületett rendellenességek és egyéb állapotok - például terhesség, láz, vérszegénység, pajzsmirigy-túlműködés - szintén okozhatnak szívzörejt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Diasztolés zörejnek hívják azt a zörejtípust, amely a szívizom két ütem közötti elernyedéskor keletkezik. A szisztolés zörej pedig a szív összehúzódásakor jelenik meg. A szisztolés zörejt 1-től 6-ig pontozzák intenzitás (hangosság) szerint. Az 1-es szint alig hallható, csak megfeszített figyelemmel lehet meghallani, még a normális szívhangnál is halkabb. A 6-os szint viszont már rendkívül hangos, még akkor is meghallani, amikor a sztetoszkóp nem érintkezik a mellkassal.

A szívzörejt mindenképpen vegyük komolyan, ha az orvos további kivizsgálást rendel el!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra