Evés előtt igyunk egy pohár vizet?

A víz lételemünk: elengedhetetlen szervezetünk vérkeringéséhez, biztosítja a bevitt tápanyagok megfelelő szállítását és felszívódását, segíti a felesleges és káros anyagok kiürülését, befolyásolja vérnyomásunkat, az ízületeink működését, valamint például szabályozza a belső hőmérsékletünket is. Nem mindegy azonban, hogy mikor és mennyit fogyasztunk belőle.

A napi folyadékszükséglet sok mindentől függ: az életkortól, az életmódtól, a táplálkozási szokásoktól, az évszaktól, az éghajlattól, a különböző betegségektől, vagy olyan életszakaszoktól, mint például nőknél a gyermekvárás és a szoptatási időszak. A megfelelő - felnőttek esetén nagyjából napi 2-3 liter - folyadékszükséglet a kiegyensúlyozott anyagcsere része, hiszen mindent, amit elfogyasztunk, a szervezetünknek fel kell dolgoznia, a feleslegnek pedig időben ki kell ürülnie. A kelleténél kevesebb mennyiségű víz nemcsak a tápanyagok szállítását és felszívódását nehezíti meg, hanem a salakanyagok kiürülését is, amit többek között kemény, nehezen üríthető széklethez is vezethet.

A legtöbb emberrel időről időre előfordulhat, hogy széklete keménnyé válik, az ürítés pedig nehézségeket okoz. A probléma jobb esetben csak átmeneti és rövid időn belül magától megoldódik, ám, ha nem figyelünk oda, krónikussá is válhat .

Mi számít folyadéknak?

Nem árt tisztában lenni azzal, hogy nemcsak a különböző italok, hanem a gyümölcsökben, zöldségekben, levesekben, főzelékekben, tejtermékekben vagy akár a fagyalaltban található folyadék is beleszámít a napi bevitt mennyiségbe. Fontos tudni továbbá azt is, hogy például, ha több rostot eszünk, akkor növelni kell a folyadékbevitelt is, akárcsak nagyobb fizikai igénybevétel esetén, vagy kávéfogyasztást követően, hiszen a koffeintartalmú italok a vízhajtó hatásuk miatt csökkentik a szervezet folyadéktartalmát.

javasolt az étkezések előtt fél órával elfogyasztani egy pohár vizet
Javasolt az étkezések előtt fél órával elfogyasztani egy pohár vizet. Fotó: iStock

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Elegendő víz = megfelelő emésztés

Érdemes tudatosan törekedni az ivási szokásaink kialakítására, azaz a kiegyensúlyozott folyadékfogyasztásra. Teljes szükségletünket nagyjából egyenlően osszuk el a nap folyamán, valamint figyeljünk a folyékony és szilárd táplálékok arányára is. Ha szeretnénk az emésztésünket még inkább elősegíteni, javasolt az étkezések előtt fél órával elfogyasztani egy pohár vizet. A gyomor teltsége ugyanis serkenti a vastagbél mozgását, fokozza az emésztési folyamatot és segít hatékonyabban megszabadulni a salakanyagoktól is. Ráadásul az étkezés előtt elfogyasztott víz növeli a teltségérzetet, ami csökkenti az ételfogyasztás mennyiségét, így az optimális testsúly elérésében és megtartásában is segítséget jelenthet.

Kevés folyadék = nehéz ürítés

Ahhoz, hogy a bevitt tápanyagok megerőltetés nélkül, könnyedén tudjanak áthaladni az emésztőrendszeren, elegendő mennyiségű folyadékra van szükség. Nem meglepő tehát, hogy a száraz, kemény, fájdalmasan üríthető széklet egyik fő oka - a rendszertelen, mozgásszegény életmód és a nem megfelelő táplálkozás mellett - a szükségesnél kevesebb folyadékbevitel.

Bár a könnyebb ürítés elősegítése érdekében elengedhetetlen a kiegyensúlyozott folyadék - elsősorban víz - fogyasztás, emellett a segítségünkre lehetnek különböző biztonságosan alkalmazható székletlágyító szerek is. Ilyenek például a nagy vízmegkötő képességgel rendelkező, makrogol tartalmú ozmotikus hashajtó szerek, amelyekkel hosszú távon elkerülhetjük a kemény széklettel járó fájdalmas tüneteket. Ezek a készítmények a szervezeten áthaladva megnövelik a víz mennyiségét a vastagbélben, hogy a széklettartalmat meglágyítva könnyítsék meg annak kiürülését.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra