Gyermekek hasfájásának leggyakoribb oka a szorulás

Az Iowa Egyetem kutatói legújabb vizsgálatuk során megállapították, hogy a gyermekek hasfájása esetén a kivizsgálást legjobb mindjárt a végbél vizsgálatával kezdeni.

Úgy tűnik, hogy a krónikus és az akut székrekedés együttesen állnak a háttérben azon esetek több mint felében, amikor a szülők gyermeküket hasi panaszok miatt kórházba viszik. Amikor pedig az orvos a hasi panasz okát próbálja kivizsgálni, legcélszerűbb rögtön a viszonylag egyszerű végbél vizsgálattal kezdeni a procedúrát.

Több korábbi vizsgálat is felvetette, hogy a székrekedés okozhat gyermekek esetében súlyos hasi panaszokat, azonban eddig nem végeztek olyan felmérést, mely ennek arányát vizsgálta volna. "A székrekedésre gyakran nem gondolnak az orvosok akkor, amikor egy gyermek érkezik hozzájuk változó súlyosságú hasi fájdalommal, mivel legtöbbször a tünetek nem a székrekedés irányába terelik a gondolatmenetet. Vizsgálatunk segít rámutatni arra, hogy a székrekedés igenis nagyon sokszor áll a hasi fájdalmak hátterében, és emiatt az orvosnak nem elég csak megkérdeznie a szülőtől, hogy rendszeres-e a gyermek széklete, mert nem biztos, hogy erre pontos választ tudnak adni." - fejtette ki Dr. Vera Loening-Baucke gyermekgyógyász professzor, a kutatócsoport vezetője.

Székrekedésre utal, ha hetente legfeljebb háromszor van a gyermeknek széklete, vagy hetente legalább egy-két alkalommal elmarad a rendszeres széklet, vagy szokatlanul nagy adag székletet ürít, esetleg már fájdalommal is jár a székelés.

Sok orvos gyakran azért nem végzi el a gyermekeken a végbél vizsgálatát, mert úgy vélik, hogy ezzel lelkileg is sérülhet a gyermek, a vizsgálattal járó fizikai kényelmetlenség mellett. Ha azonban részletesen elmagyarázzuk a gyermeknek, hogy mi a vizsgálat menete és pontos célja, akkor gyakran nagyon segítőkészekké válnak. Az azonban nagyon fontos, hogy hasi panaszok esetén a vizsgálat alapos és körültekintő legyen, mivel sok olyan probléma van, amit ki kell hasi fájdalom esetén zárni.

A kutatók az egyetemi gyermekkórházban 2004-ben vizsgált 962 gyermek között 83 olyan esettel találkoztak, amikor a gyermeket a szülők akut hasi fájdalom miatt vitték be kivizsgálásra. A 83 esetből 72 gyermeket vizsgáltak meg a gyermekosztály ambulanciáján, valamint 11-et a sürgősségi osztályon. A gyermekek vizsgálata során az esetek közel felénél vagy akut (nyolc hétnél rövidebb ideje fennálló) vagy krónikus (nyolc hétnél régebb óta fennálló) székrekedés volt a fájdalom kiváltó oka.

Csupán a gyermekek két százalékánál volt a fájdalom hátterében sebészi beavatkozást igénylő elváltozás, például vakbélgyulladás. Az orvosok azonban közel minden ötödik esetben nem találták meg a fájdalom kiváltó okát.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra