Napi széklet mellett is kialakulhat szorulás

Kevesen tudják, hogy a szorulás nem feltétlenül jelenti azt, hogy valakinek nincs napi szinten széklete. Ugyanis akkor is lehet székrekedésünk, ha mindennap el tudjuk végezni a nagydolgunkat.

Komoly különbség van aközött, hogy mit hisznek a legtöbben székrekedésnek, és hogy mit is jelent a dolog valójában – az érintettek nagyjából harmada nem is tudja, hogy szorulással küzd. Tény, hogy a székrekedést nem könnyű saját magunkon diagnosztizálni, egyszerűen azért, mert az enyhe formája sokaknak a mindennapjaik teljesen normális velejárójának tűnik, főleg akkor, ha már huzamosabb ideje jelen van az életükben. Egyszerűen csak nem tűnik fel, hogy bármi eltérne a megszokottól.

A szorulás jelei

Az alábbi jelek utalhatnak szorulásra:

  • ha heti háromnál kevesebbszer van székletünk;
  • ha néha az ujjunkkal is be kell segítenünk, hogy székletet tudjunk üríteni;
  • ha a székletünk gyakran tömör, kemény és csomós;
  • ha erőlködnünk és nyomnunk kell vécézés közben (normális esetben szinte semmiféle erőlködésre, nyomásra nincs szükség az ürítéshez),
  • ha úgy érezzük, hogy nem tudjuk az összes székletet egyszerre kiüríteni.

Ha ezek közül több is fennáll, akkor jó eséllyel székrekedésünk van – még akkor is, ha mindennap el tudjuk végezni a nagydolgunkat.

vécézés, székletürítés, székelés, székrekedés, szorulás, erőlködés
A székrekedést nem mindig könnyű magunkon észrevenni. Fotó: 123rf

A széklet színe és állaga éppen annyit számít, mint az ürítés gyakorisága. Ha szinte állandóan kemény, csomós a székletünk, akkor hiába ürítünk mindennap, valószínűleg szorulásunk van. Azt is érdemes átgondolni, hogy mennyi időbe telik, mire székletet produkálunk onnantól kezdve, hogy megérezzük a székelési ingert. Az egy és tizenöt perc közötti időtartam átlagosnak számít, viszont ha ennél hosszabb időre van szükségünk, akkor székrekedésről beszélünk.

Mitől lehet székrekedésünk?

Székrekedést számos dolog okozhat, kezdve a gyenge medencefenék-izomzattól a stresszen át egészen egyes gyógyszerek mellékhatásáig. Sokat számít az is, hogy mit eszünk, mennyi folyadékot iszunk és mennyire vagyunk aktívak fizikailag. Azért is fontos, hogy a szorulásos állapotot minél hamarabb megszüntessük, mert a székrekedés – illetve a vele járó erőlködés – aranyeret vagy akár végbélrepedést is okozhat. Súlyos esetben pedig székletimpaktáció jöhet létre, azaz kialakul egy olyan megkeményedett székletdarab, amelyet magunktól, természetes úton már nem tudunk kiüríteni.

Tuti tippek székrekedés ellen – ezeket érdemes kipróbálni.

Mit tegyünk?

Ha azt gyanítjuk, hogy szorulásunk van, akkor az első dolog, amit megtehetünk, hogy megnöveljük a napi rost- és folyadékbevitel mennyiségét. Tehát több zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonafélét, esetleg útifűmaghéjat, lenmagot, és sok-sok vizet, gyógyteát kell fogyasztanunk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha minden kötél szakad, akkor próbálkozhatunk gyógyszertárban kapható, hashajtó hatású készítményekkel is. Bár ezeket recept nélkül is megvehetjük, a legjobb, ha a rendszeres hashajtószedést nem kezdjük el csak úgy a saját belátásunk szerint. Beszéljünk orvossal, inkább ő mondja meg, hogy mit szedjünk, milyen rendszerességgel és mennyi időn át. Szervezetünk ugyanis könnyen hozzászokhat a hashajtóhoz. Ez pedig nemcsak a bélflóránkra lehet káros hatással, hanem az is előfordulhat, hogy hashajtó nélkül már egyáltalán nem fogunk tudni székletet üríteni - tehát csak még tovább súlyosbítjuk az eredetileg fennálló problémát.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra