A B-vitamin-család két fontos tagja a B2- és a B6- vitamin, más néven a riboflavin és piridoxin. A B2-vitamin a sejtlégzéshez nélkülözhetetlen enzimek egyik alkotórésze. A sejtekben végbemenő oxidációs folyamatok segédanyagaként a zsírok, aminosavak, szénhidrátok lebontásában és átalakításában van fontos szerepe. Ezen oxidatív reakciók révén történik a májban a szervezetnek idegen anyagok közömbösítése, méregtelenítése. A B2-vitamin a nyálkahártyák épségének megőrzésében is szerepet játszik. Hiányában az ínyen, nyelven, szájzugban gyulladás, illetve berepedezés jön létre, a vörösvérsejtek érése károsodik, a bőr hámlik, viszket, a faggyúmirigyek begyulladnak.
B2-vitamint majdnem minden élelmiszer tartalmaz, ezenkívül a bélbaktériumok is termelik. B2-vitaminhiány a hosszantartó antibiotikum kezelés által károsodott bélflóra miatt vagy túlzottan egyoldalú, vitaminszegény táplálkozás következtében jöhet létre.
Legfőbb B2-vitaminforrások
a máj, szív, búzacsíra, búzakorpa, sárgaborsó, lencse, szója, szárazbab, tojássárgája, sajtok, brokkoli, élesztő.
A B6-vitamin, más néven piridoxin a fehérjelebontásban és az aminosavak anyagcseréjében játszik szerepet. A szervezetbe kerülve aktivizálódik, ez a forma jut be a sejtekbe. Jelenléte fontos a normális vérképzéshez, a központi idegrendszer folyamataihoz és a bőr anyagcseréjéhez. Önmagában a B6-vitamin számos központi idegrendszeri ingerületátvivő anyag szintézisében fontos. B6-vitamin hiányában ezért fokozott ingerlékenység, gyermekkorban esetenként epilepsziaszerű görcsök jöhetnek létre. Egyéb tünetek: ínygyulladás, ideggyulladás, esetleg anémia (vérszegénység).
Legfőbb B6-vitaminforrások
a máj, húsfélék, élesztő, olajos magvak, lencse, szárazbab.