Gazdag belbecs
A csírákban akár százszor annyi hasznos enzim is előfordulhat, mint a nyers zöldségekben és gyümölcsökben. A hüvelyesekben, diófélékben, magokban és gabonákban egyaránt akkor a legjobb minőségűek ezek a fehérjék, amikor még csíraállapotban vannak. Jó példa erre a lizin nevű aminosav, amely nagyban hozzájárul az immunrendszer optimális működéséhez, mennyisége pedig a csírázás során a legmagasabb.
A magas rost- és vitamintartalom szintén a csírák mellett szól, hiszen a csírázási folyamat során a hüvelyesek, gabonák és diófélék vitamintartalma akár hússzorosára is emelkedhet. Sokkal nagyobb koncentrációban tartalmaznak tehát A-, C- és E-vitamint, valamint egyes B-vitaminokat. Az esszenciális zsírsavak mennyisége szintén nő a csíráztatás során, eközben ráadásul a csírában található ásványi anyagok is hozzákötődnek a fehérjékhez, emiatt a szervezet sokkal hatékonyabban lesz képes felhasználni azokat.
Házilag is előállítható
A csírák egyik legjobb tulajdonsága, hogy otthon is termeszthetőek, hiszen lényegében semmilyen különleges felszerelést nem igényel a feladat. Fontos továbbá, hogy ilyenkor biztosak lehetünk benne, hogy nem éri káros környezeti hatás ezeket az élelmiszereket.
A csírák hozzájárulnak a szervezet lúgosításához is, ami hosszú távon sok betegség, például a rákos megbetegedések kialakulásának esélyét is csökkentheti. Ráadásul viszonylag olcsón beszerezhetők, de a legköltségkímélőbb megoldás, ha a házi termesztést választjuk. A felhasználási lehetőségek igen változatosak, így a csírák kerülhetnek például salátákba, szendvicsekbe, levesekbe, de akár köretként is fogyaszthatóak.
Forrás: care2.com