A fehér kenyér mellett nagy arányban vásárolunk egyéb fehér lisztből készült termékeket is, így például kiflit, zsemlét, valamint édes és sós pékárukat is, mint például croissant, bukta, kalács, csiga - derül ki a Gfk Piackutató Intézet felméréséből.
Egy héten átlagosan 2 kilogramm kenyér fogy el egy családban. Zsemléből és kifliből másfél hetente vásárolunk, egy-egy alkalommal 13-14 darabot. Az elmúlt években a félbarna kenyér forgalma emelkedett, de az egészségesebb kenyérfajták eladása még igencsak elenyésző. Miért probléma ez?
A prevenció háttérbe szorul
Bár az elmúlt két évtizedben Magyarország lakosságának egészségi állapota minimális értékben javult, sajnos még mindig a sereghajtók közé tartozunk. Ebben nagy szerepe van - többek között - annak is, hogy a prevencióra, egészségmegőrzésre csak kevesen gondolnak, és főként akkor tesznek valamit egészségük érdekében, ha már probléma van.
Az elmúlt években több figyelemfelkeltő kampány is indult annak érdekében, hogy felhívja a lakosság figyelmét a megfelelő táplálkozás preventív jellegére. Ennek keretében a finomított élelmiszerek, a fehér liszt és fehér cukor, valamint az ebből készült termékek fogyasztásának folyamatos csökkentésére, idővel teljes kiőrlésű termékekre való lecserélésére is figyelmet kell fordítani.
Miért fontos ez, és mit tehetünk ennek érdekében?
- a finomított liszt az alap gabona tápanyagtartalmából semmit nem tartalmaz, pedig a héjában található vitaminok, nyomelemek, olajok és élelmi rostok fontos szerepet töltenek be táplálkozásunkban. A gabonák segítik az emésztést és immunrendszerünk védelmi szerepét, teljes értékű és fontos növényi tápanyagokhoz juttatják szervezetünket. Ám mindezen hatását csak akkor érezhetjük, ha a gabonát teljes egészében fogyasztjuk.
- további problémát okoz az is, hogy a lakosság nagy részének gabonafogyasztása a kenyérfélékből, pékárukból tevődik össze, melyek valójában csak kevés tápértékkel rendelkeznek, viszont sok olyan egyéb összetevővel, melyek könnyen plusz kilók felszedéséhez vezethetnek. A fehér lisztből készült élelmiszerekből ugyanis éppen ezen okokból kifolyólag sokkal többet eszünk, hogy a telítettség érzetet elérjük, így jóval több felesleges kalória is kerül a szervezetbe.
- a teljes kiőrlésű kenyerek teljes értékű gabonát tartalmaznak, melyek tápanyagokban gazdagok, így kevesebb fogyasztása is elegendő. Érdemes ezt is mérlegelni és figyelembe venni, amikor kenyeret vásárolunk. Mert bár ezek a kenyerek valóban drágábbak fehér társaikhoz képest, egészségünk szempontjából fontos tápanyagokat tartalmaznak, és sokkal kevesebbet is fogyasztunk belőlük.
- ügyeljünk arra is, hogy ne együnk minden étel mellé kenyeret. Készítsünk teljes értékű gabonából köreteket (például párolt zabpelyhet póréhagymával, zöldséges kuszkuszt, vajas árpagyöngyöt stb.), amellyel kiválthatjuk azt. Így nemcsak egészségesebb, hanem változatosabb is lesz az étkezés. Új ízeket fedezhetnek fel, közérzetük, emésztésük pedig rövid időn belül javulni kezd.