Most először vizsgálták a többszörösen feldolgozott ételek fogyasztásának kockázatait. A kutatás során egy hónapig figyelték a résztvevők étkezési szokásait. Az adatokból kiderült, hogy erősen feldolgozott ételek fogyasztása esetén az alanyok napi 500 kalóriával többet vittek be, mint amikor nem feldolgozott ételeket ettek. A jelenség oka az amerikai Országos Egészségügyi Intézet szakemberei szerint az lehet, hogy a túlzottan feldolgozott ételek valószínűleg hatással vannak az éhségérzettel kapcsolatos hormonokra.
Két hét alatt 1 kilót híztak az alanyok
A kutatáshoz húsz önkéntest költöztettek be egy hónapra egy laboratóriumba. Az alanyok fele két hétig erősen feldolgozott ételeket evett, a többiek pedig nem feldolgozott élelmiszereket fogyasztottak. A második két hétben cseréltek. A résztvevők annyit ehettek, amennyit akartak.
A feldolgozott étrendben olyan fogások szerepeltek, mint a quesadilla és a sült bab, míg a nem feldolgozott ételek között volt például spenótsaláta csirkemellel, almadarabokkal, bulgurral és napraforgómaggal. A két hétig erősen feldolgozott ételeket fogyasztók átlagosan napi 508 plusz kalóriát vettek magukhoz, illetve nagyjából egy kilót híztak. Ez az első olyan kutatás, amely ok-okozati kapcsolatot mutatott ki a túlzottan feldolgozott ételek fogyasztása és a súlygyarapodás között.
Nem azért ették, mert finom volt
A kétféle étrend tápanyagtartalmát gondosan kiegyensúlyozták, így egyenlő arányban tartalmaztak cukrot és más szénhidrátokat, valamint zsírokat és rostokat is. A kísérlet résztvevői szerint az erősen feldolgozott és a fel nem dolgozott ételek egyaránt finomak voltak. Tehát nem azért ettek többet a feldolgozott ételekből, mert azokat ízletesebbnek találták. A jelenség hátterében valószínűleg a hormonok állnak.
Amikor nem feldolgozott ételt eszünk, az egyik éhséget elfojtó hormon - a PYY - szintje megnövekedik annak ellenére, hogy kevesebb kalóriát fogyasztunk. A kutatás azt is kimutatta, hogy a nem feldolgozott étel fogyasztásakor az éhségérzetet kiváltó hormon szintje csökken.