A nyár színei, ízei
Hogy miért szeretjük a lecsót? Talán, mert maga a nyár: benne van a hagyma ereje, a paprika frissessége, a paradicsom üdesége, mindez vidám, nyári színekben pompázva. Bárhol, akár egy kollégiumi teakonyhán, kempingtűzhelyen vagy tábori bogrács alján is összeüthető, akár a kirándulási elemózsia maradékaiból is, és elrontani sem igen lehet, legfeljebb, ha nem a legjobban sikerül, hát szentül állítjuk, hogy egy újfajta, egyedi receptet próbáltunk ki éppen.
Szafttal megalapozva
A lecsókészítés legtöbbször úgy kezdődik, hogy zsiradékot teszünk egy lábos aljára - de ez máris vitát vált ki: sokan esküsznek arra, hogy lecsó alá más nem is kerülhet, csakis szalonnakocka, még a zsír használata is vétek, és szerintük növényi zsiradék, olaj szóba sem jöhet. Az egészséges életmód híveinek kompromisszumos megoldást javaslok: kevés olajon (amivel biztosítjuk az egészséges, telítetlen zsírsavak bevitelét) pirítsunk egy kis vékonyra szeletelt bacon szalonnát, ami viszont a klasszikus sült szalonna ízt kölcsönzi a lecsónknak, anélkül, hogy említésre méltó mennyiségű (koleszterinben dús) állati zsiradék olvadna ki belőle.
A lecsónak a dús szaftját (hasonlóan minden paprikás- és pörköltféléhez) a bőséges dinsztelt hagyma adja. Ne sajnáljuk hát, egyébként is, a hagymát csak ajánlani lehet, hiszen kész patika, ahogy már Paracelsus megfogalmazta. A dietetikusok szerint is így van: energiaértéke csekély, viszont magas C-vitamin-tartalmán kívül kéntartalmú vegyületeket, B1-, B2-vitamint, flavonoidokat, nikotinsavat, vasat, jódot, káliumot, kalciumot, foszfort, szelént és cinket is találunk benne. Mikrobaölő hatású vegyületeket, például allicint is tartalmaz. A népi gyógyászatban használták hurutos és légúti megbetegedések, emésztőrendszeri bántalmak, magas vérnyomás kezelésére. Ma elsősorban érelmeszesedés megelőzésére, a szívroham rizikójának csökkentésére ajánlják, de igazolták baktériumölő, immunerősítő hatását is. Két apró "műhelytitok": ha a tisztítás előtt vízbe tesszük a hagymafejeket, kevésbé könnyeztet. Aki pedig amiatt fél a hagyma fogyasztásától, mert puffasztja, ne tegyen fedőt a fövő ételre, így a felfúvódást okozó illóolajok egy része eltávozik.
Paprikával erősítve
A paprika egészséges voltát nem kell bizonygatni, hiszen jelentős C-vitamin forrás. Száz gramm nyers paprikában 70-250 mg C-vitamin-tartalom van, a fajtától függően. A zöld színű fajták általában több C-vitamint tartalmaznak, mint a világossárga és a fehér termésszínű fajták. Az apróbb bogyójú fajtákban szintén több C-vitamin van, mint a húsos, nagy bogyójúakban. Ezenkívül a paprikában megtalálhatók az A-vitamin provitaminjai, az alfa- és béta-karotin, valamint a kriptoxantin. P-vitamint is tartalmaz. Étvágygerjesztő, izzasztó, vizelethajtó szerként tartja számon a gyógynövénytár. Az aztán meg tényleg ízlés kérdése, hogy mennyi lehet benne az erős paprika. Jó tudni, hogy a zöldségesek szóhasználatában a "lecsópaprika" egyrészt többnyire a másodosztályú, apróbb terméket jelenti, másrészt többnyire erőseket értenek alatta. Ha nem bírja, nem szereti valaki a "férfias" csípős paprikát, akkor ragaszkodjon az "édes" megjelölésűekhez. Zöldség-gyümölcs rovatunkban további érdekességeket is talál a paprikáról!
Jöhet a paradicsom!
A paradicsomot akkor tesszük az edénybe, ha a paprika kissé összeesik, félig-meddig megpuhul. Akad, aki egyszerűen felkarikázza, más forró vízbe dobva előbb lehúzza a paradicsom héját, úgy aprítja fel. A paprika és a paradicsom "klasszikus" - több szakácskönyv által ajánlott - aránya hat a négyhez, de ez ízlés szerint változhat. A paradicsom egyike a legegészségesebb gyümölcsöknek: lédús, magas cukor és C-vitamintartalmú, és felmerült, hogy a hasnyálmirigyrák, petefészekrák esetében közvetlen jótékony hatása is van. Ha ez még nem bizonyosodott is be, de közvetve az immunrendszer erősítésében, az emésztés segítésében, ásványianyag-tartalma folytán vitathatatlan a pozitív szerepe. Almasav, citromsav, borostyánkősav, karotin, E-vitamin is található benne. Ásványianyag-tartalma közül a kálium, magnézium, kalcium, nátrium emelhető ki, és tartalmaz egy tomatin nevű, mikrobaölő hatású vegyületet is. A népi gyógyászatban mint hatásos vértisztító, vértolulást oszlató, vesetisztító, erősítő szert tartják számon. Az egyik legjobb tulajdonsága, hogy a jótékony anyagai a főzéskor sem illannak el, így a lecsóba főzve is érvényesítik hatásukat.
Tovább ízesíthetjük, gazdagíthatjuk