A szemünk olykor csal. A szénhidrátértékek számolása alapvető a cukorbetegek számára. Az pedig egy dolog, hogy a péksütemények alaposan meg tudják emelni a számokat, de néha jobban, mint gondolnánk. Van különbség például bagel meg muffin között, csak hogy Allweiss egyik példáját kiemeljük: egy muffinban 140 kalóriát és 27 gramm szénhidrátot találunk (csak hogy átlagértékekről beszéljünk), míg egy körülbelül 10 centi átmérőjű bagelben 294 kalóriát és 58 gramm szénhidrátot - ez majdnem annyi, mint amennyit egy cukros donutban van.
A sportitalok csak bizonyos esetekben hasznosak. Láthatóan egészséges imidzsű termékek, segítenek helyreállítani a folyadék- és az elektrolitháztartást, ami intenzív edzések esetében jól jön, de egy pohárnyi ilyen energiaitalban 13-19 gramm szénhidrát van, ez pedig olyan edzéseknél jön csak jól, amik egy óránál is tovább tartanak. Allweiss is hozzáteszi: vannak olyan cukorbetegek számára kialakított formulák, amikor maratonfutás vagy hosszútávú biciklitúrák esetében nagyon jól jönnek, de a legtöbb embernek sportolás során elég a víz.
Egy bagel is megboríthatja a vércukorszintet
Az alkohol veszélyei. Vannak cukorbetegek, akik hajlamosak azt mondani, hogy nem esznek, ha már a kalóriákat "megisszák" aznap este. Az alkohol azonban csökkentheti a vércukorszintet, mindehhez pedig az üres gyomor csak növelheti a veszélyforrást. Az alkohol hatására a szervezet inzulintermelése megnövekedhet, ezáltal a vércukorszint lemegy. Ennek következtében testünk glükózt bocsájtana ki, hogy visszaállítsa a vércukorszintet, viszont az ital. blokkolja a glükózkiválasztást, a vércukorszint tehát lent marad. A cukorbetegeknek fontos figyelniük arra, hogy egyenek valamit, hogy semlegesíthessék az alkohol vércukorszint-változtató hatását.
A legfontosabb dolog a diétában a mértékletesség: rengeteg étel és ital fogyasztható, ha a megfelelő mennyiségben, az esetleges hatásokra is figyelve vesszük magunkhoz őket.