Eper
Magas antioxidáns-tartalmának köszönhetően az eper a nyár egyik igazi szupergyümölcse. A kis piros gyümölcsökben rengeteg C-vitamin található: egy csészényi eper bőven fedezi napi szükségletünket ebből a fontos vitaminból. Emellett 100 gramm eperben 1 gramm fehérje, 7 gramm szénhidrát, 1,7 gramm rost és csak 35 kalória található.
Cseresznye
Bár egy csészényi cseresznye kevesebb C-vitamint tartalmaz, mint az eper, de 3 gramm rostot és káliumot, illetve nagyjából 85-90 kalóriát jelent. A cseresznyében található quercetin a szív egészségőre, az antocianinok pedig - amelyek a gyümölcs piros színét adják - antioxidánsként működnek, vagyis védik a sejteket a károsodástól.
Málna
Ha rosttartalom alapján szeretnénk kedvenc nyári gyümölcsöt választani, akkor a málna lehet az abszolút befutó: egy csészényi málna 8 gramm rostot tartalmaz - tehát az ajánlott mennyiség harmadát -, emellett 5 gramm természetes cukrot és 60 kalóriát vihetünk be ekkora mennyiség elfogyasztásával. Érdemes mindig fogyasztás előtt megmosni a kívánt mennyiséget, és a szedéstől számítva egy-két napon belül elfogyasztani az egészet.
Áfonya
Kutatások igazolják, hogy az áfonyafogyasztás javítja a koncentrációs képességet, valamint csökkenti a memóriazavarok és a demencia kialakulásának esélyét. A tudósok szerint mindez főleg az áfonya antioxidáns-tartalmának köszönhető: a csészénként valamivel több mint 80 kalóriát tartalmazó kis kék bogyók a fent már említett antocianinok révén segíthetnek az agy sejtjeinek védelmében.
Görögdinnye
Sokan úgy gondolják, hogy a görögdinnye nem tartozik az igazán vitamindús nyári gyümölcsök közé. Ez azonban egy tévhit. Két csészényi gyümölcs tartalmazza például a nők számára ajánlott napi C-vitamin mennyiség harmadát, gazdag továbbá káliumban és A-vitaminban is. Kalóriatartalma viszont meglepően kevés: a fent említett mennyiség elnassolása alig 100 kalóriát jelent. A görögdinnye egyébként a likopinnak köszönheti piros színét. Ez az antioxidáns nemcsak a káros UV sugarak elleni védekezésben segíthet, hanem gátolhatja bizonyos ráktípusok kialakulását is.
Forrás: blogs.webmd.com