A zöldségcsipszek manapság nagy népszerűségnek örvendenek: sokan ezeket választják a hagyományos csipszek helyett, egyesek pedig a gyermeküknek is inkább a zöldségszirmokat veszik meg, mint egészséges nassolnivalót. A táplálkozási szakemberek szerint azonban az egészségesnek kikiáltott zöldségcsipszek valójában álruhás gyorsételek.
Nem olyan egészséges, mint hisszük
A zöldségcsipszekben általában nagyon kevés paradicsompüré vagy spenót van, ugyanakkor ezeket is bő olajban sütik ki. A zöldségszirmok ráadásul a napi zöldségbevitelt sem növelik meg jelentős mértékben, így tévhit, hogy sokkal egészségesebb a hagyományos társaiknál. Sőt, bizonyos zöldségcsipszek alapja valójában őrölt burgonya.
"A zöldségcsipszek alapanyaga nagyon gyakran burgonyakeményítő vagy burgonyaliszt. Egyes termékek tartalmaznak porított spenótot is, ám ez is általában az összetevőlista legvégén vannak, tehát ebből van a legkevesebb a csipszben . Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag nem sok különbség van a zöldségcsipsz és a hagyományos burgonyacsipsz között " - véli Caroline Meehan dietetikus.
A zöldségcsipszeket valószínűleg sokan a csomagolásuk, illetve a hirdetéseik miatt gondolják egészségesebbnek. A csomagoláson általában egész zöldségeket mutatnak, valamint nagyobb feliratokkal hirdetik, hogy nem tartalmaznak tartósítószereket és mesterséges ízesítőket. Ezek az állítások azonban számos burgonyacsipszre és egy rakás egészségtelen rágcsálnivalóra is igazak.
Már több kutatás is igazolta, hogy az olajban sütés gyulladáskeltő hatású. Amikor burgonyát vagy más, keményítőben gazdag ételt olajban sütnek ki, egy arcylamide nevű organikus anyag keletkezik, amelynek bevitele megnöveli a szívbetegség és a korai halálkozás kockázatát is.
Valódi zöldségből is készül csipsz
Vannak azonban olyan zöldségcsipszek is, amelyek nem burgonyakeményítőből készülnek, hanem például fehérrépából, édesburgonyából vagy céklából. Ezek a termékek valóban előrelépést jelenthetnek a hagyományos csipszhez képest, Dana Hunnes táplálkozási szakértő szerint azonban még ezek sem nevezhetőek kifejezetten egészségesnek. "Valóban egészséges az lenne, ha ezek a zöldségeket, gyökereket természetesebb formában, illetve más módszerrel elkészítve, például főzve, párolva, grillezve vagy sütőben sütve fogyasztanánk. Aki viszont rendszeresen eszik burgonyacsipszet, és ezt cseréli le alkalmanként a zöldségből készült verzióra, az legalább valamivel több rostot, illetve kevesebb nátriumot vihet be" - magyarázta a szakember.
Mit válasszunk?
Olyan zöldségcsipszeket érdemes keresni, amelyek összetevőlistáján a zöldségek az első, de legfeljebb a második helyen szerepelnek. Emellett arra is figyelni kell, hogy olyan rágcsálnivalót vásároljunk, amelyben adagonként kevesebb, mint 200 milligramm nátrium van. A legjobb, ha a termék legalább néhány grammnyi rostot is tartalmaz.
Forrás: time.com