Tamika Sims, az International Food Information Council szakembere a Health.com-nak elmondta , áram nélkül egy átlagos hűtőszekrény körülbelül négy órán át marad biztonságos hőmérsékletű, ha nem nyitjuk ki az ajtaját. A fagyasztóban tárolt élelmiszerek még ennél is tovább maradhatnak hidegek - körülbelül egy napig, ha a fagyasztó csak félig van tele. Ha pedig teljesen tele van, akkor akár 48 órán át is, mivel minél több étel van bent, annál hosszabb ideig tartja a hűtő a hideget.
Ne engedjünk a belső kényszernek, hogy tízpercenként ellenőrizzük a hűtőben lévő ételeket, mert ettől csak gyorsabban fog felmelegedni, ami értelemszerűen nem tesz jót azoknak az élelmiszereknek, amik benne vannak. Nagyon fontos, hogy áramkimaradás esetén csak a lehető legszükségesebb esetekben, és a lehető legrövidebb ideig nyissuk ki a hűtőszekrény ajtalját. Használhatunk hőmérőt is, hogy megállapítsuk, milyen a hőmérséklet a hűtőben - a 4, 4,5 celsius fokos határig valószínűsíthető, hogy benne lévő ételeknek nem lett baja.
A szag is árulkodó lehet
Bizonyos ételek, például a húsok, tejtermékek esetében az ételek szaga is árulkodhat arról, ha már nem fogyasztható minőségűek, de nem szabad csak és kizárólag erre hagyatkozni. Ha pedig a mélyhűtőben lévő ételek 4 fokosnál magasabb belső hőmérsékletet értek el, akkor sem visszafagyasztani, sem pedig elfogyasztani nem jó ötlet őket. Ha a húsfélék, tojás , maradékok két óránál hosszabb ideig voltak 4 fok fölött, akkor sajnos azokat is biztonságosabb kidobni, így mindig próbáljuk meg valamilyen módon ellenőrizni a hőmérsékletüket.
Ha valaminek a fogyaszthatóságában nem vagyunk biztosak, inkább dobjuk ki - ez az egyetlen olyan eset, amikor elfogadható, ha az élelmiszer a kukában landol. Áramkimaradás esetén mindig a leginkább romlandó ételeket vegyük ki és fogyasszuk el először - ilyenek a maradékok, a hús, a baromfi, a tej, a puha sajtok, a tejszín illetve a tejföl.