Az elmúlt negyven évben a táplálkozási szakértők a zsírok fogyasztásának csökkentését javasolták, ez az egyoldalú gondolkodás azonban tévútra vezette az elhízás és a cukorbetegség elleni küzdelmet - nyilatkozta a Time magazinnak Dr. David Ludwig, a Harvard School of Public Health táplálkozási szakértője.
Nem minden zsír kártékony
A közhiedelemmel ellentétben a zsír nélkülözhetetlen az emberi szervezet számára: szükség van rá bizonyos vitaminok és ásványi anyagok felszívódásához, a sejteket kívülről határoló sejthártya kialakulásához, az izommozgáshoz vagy a véralvadáshoz.
Nem mindegy ugyanakkor, hogy milyen zsírokból válogatunk be a táplálkozásunkba: a mediterrán és skandináv diétában található zsírosabb ételek - például az olívaolaj, olajos magvak vagy zsírosabb halak - kimondottan egészségesnek számítanak. Összességében a zsírok közül elsősorban a növényi eredetűeket (például az avokádó vagy a kókusz) érdemes előnyben részesíteni. Persze szervezetünk szempontjából az élelmiszer valódi értékét a teljes tápanyagtartalma adja, nem csupán a zsírokat kell figyelembe venni. A görög joghurt és a sajtfélék fogyasztása például a fermentálás során keletkező baktériumok miatt fejti ki jótékony hatását a szervezetünkre. Több kutatás is igazolta, hogy élettani hatásuk szempontjából a hagyományos tejtermékek egészségesebbek a zsírszegényeknél.
Azt együk, amiből az élet fakad
Dr. Lydia Bazzano, a Tulane-i Egyetem szakértője szerint számos kutatás igazolta, hogy a szívbetegségek megelőzéséért és a súlykontrollért sokkal inkább a szénhidrátbevitel csökkentésével lehet tenni. Ugyan a zsírok egészségre gyakorolt hatásairól további kutatások szükségesek a szakértő szerint, bizonyos élelmiszerek fogyasztásáról már igazolták, hogy jót tesz az egészségnek. Nagyjából a szakértők is egységes álláspontot képviselnek az avokádó, az olajbogyók, az oliva olaj és a magvak fogyasztásának jótékony hatásairól.
A legegyszerűbb szabály, amit az étkezésünk kapcsán megfogadhatunk, Dr. Dariush Mozaffarian bostoni táplálkozási szakértő szerint az: biztosan egészségesek azok az élelmiszerek, melyekből "élet fakad". Ilyenek például a magvak, a diófélék , a növények gyökerei (például sárgarépa), olajbogyók, gyümölcsök. Fontos továbbá, hogy a szénhidrátbevitelt minél inkább felváltsák ezek az egészséges zsírok - hangsúlyozta a szakértő.