Az étkezés és az ekcéma kapcsolata

Ha nincs panasz, akkor a kockázatmentesen fogyasztható ételeket kell felírni, ha viszont fellángol az atópia, akkor a panaszokat kiváltó étrendet fontos dokumentálni.

Az ekcéma, más néven atópiás dermatitisz gyulladásos bőrbetegség, amely bőrszárazsággal, viszketéssel, bőrpírral jár, súlyosabb esetben hólyagosodás, illetve megvastagodott foltok alakulnak ki az érintett bőrterületen. A kétévesnél fiatalabb csecsemőknél a leggyakoribb, de bármely életkorban jelentkezhet. Örökletes és környezeti tényezők egyaránt szerepet játszhatnak a kialakulásában, de a pontos kiváltó okok tisztázatlanok. A legtöbb gyermek "kinövi" az ekcémát, és felnőttként már tünetmentesen élhet.

Kutatások szerint azon csecsemőket kevésbé fenyegeti a kellemetlen bőrbetegség, akik édesanyja rendszeresen szed probiotikus készítményeket, valamint a terhesség során nem fogyaszt tehéntejet. Az életük első három hónapjában kizárólag anyatejjel táplált kisdedek is kevésbé lesznek hajlamosak ekcémára. Sok atópiás betegnél egyszersmind ételallergiát is diagnosztizálnak. Ám mivel minden beteg egyedi jellemzőkkel rendelkezik, rendkívül alapos kivizsgálás szükséges az adott személy által kerülendő ételek kiszűrésére. Ez azért fontos, mert az allergizáló étel belobbanthatja a bőrbetegséget, ugyanakkor a felesleges táplálkozási megszorítások hiányállapotokhoz vezethetnek.

omega-3
Az esszenciális zsírsavak regenerálják a bőrt, enyhítik a gyulladást és a viszketést

Megfigyelés, elemzés, értékelés

Minden ekcémásnak érdemes nyomon követnie, milyen ételeket fogyaszt, hogy a problémásokat ki tudja iktatni az étrendjéből. Az ekcémával párosuló ételallergiák leggyakoribb példái a következők: tehéntej, tojás, szója, glutén, diófélék, hal, kagyló. Az ételekben lévő tartósítószer és mesterséges adalékok is súlyosbíthatják a panaszokat, akárcsak a magas transzzsír tartalmú készétel, gyorsétel. Külön említést érdemel a cukor, amelytől megugrik az inzulinszint, ez áttételesen szintén gyulladáskeltő lehet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az ekcéma nemcsak fizikailag kellemetlen, hanem a sokszor feltűnő tünetek lelkileg is megterhelőek lehetnek, különösen, ha mások által is jól látható bőrfelületen helyezkednek el. Az ebből fakadó stressz pedig még tovább ronthat az állapoton, ezért még jobban fellángolhatnak a tünetek. Hogyan éljünk együtt az ekcémával?

Bizonyos ételek kiválthatnak fellángolást, ha már megvan az alapbetegség. Ezért rendkívül fontos az ekcémabarát étrend kialakítása az általános egészségi állapot szinten tartásához. Ugyanaz az étel panaszokat okoz az egyik ekcémásnak, a másiknak meg semmi baja tőle. Az alábbi listában szereplő ételek mérsékelhetik a fellángolások kockázatát, de az egyéni reakciók ismerete, szervezetünk jelzéseinek megtanulása a kulcs ahhoz, hogy ne kelljen ettől tartanunk. Egyes ételek segíthetnek enyhíteni a panaszokat

Hal

Nem feltétlenül kell drága tengeri fajtákra gondolni, mint a lazac vagy a hering, mert a hazai édesvízi halak is kiválóan megfelelnek a célra: a busa, a szivárványos pisztráng és a süllő remek forrása az egyes eredmények szerint gyulladáscsökkentő hatású omega-3 zsírsavnak. Ezt érdemes táplálék-kiegészítő formában rendszeresen fogyasztani, a napi ajánlott mennyiség legalább 250 mg.

Quercetin

Ez egy flavonoid, azaz gyógyhatású vegyület, amely egyes virágok, gyümölcsök és zöldségek színét adja, de ennél is fontosabb, hogy hatékony antioxidáns és természetes antihisztamin. Vagyis képes mérsékelni szervezetünkben a gyulladást és a hisztamin szintjét. Quercetinben gazdag az alma, az áfonya, a meggy, a brokkoli, a spenót és a fodros kel.

Probiotikumok

Az élő baktériumkultúrákat tartalmazó tejkészítmények, mint a joghurt, támogatják az immunrendszer működését. Minél erősebb szervezetünk védekezőképessége, annál ritkábban kell tartanunk az ekcéma fellángolásától vagy más allergiás reakciótól. Probiotikumként ajánlott fogyasztani kovászos kenyeret, természetesen erjesztett savanyúságot (például pasztörizálatlan savanyú káposztát, de csak olyan termelőtől vegyük, aki nem tesz bele tartósítószert), félkemény sajtokat (például Goudát), kefírt. A megfelelő étrend összeállítása is fontos!

Antioxidánsban gazdag étrend

Nincs mindenkire egyöntetűen érvényes ekcéma elleni diéta, de sokaknak segít például a mediterrán étrend, amely nagy hangsúlyt fektet a gyümölcsökre, zöldségekre, halra, egészséges zsiradékokra, mint az olívaolaj, valamint elengedhetetlen kísérője a quercetinben gazdag vörösbor. Szerény mennyiségben vörös hús fogyasztása is megengedett.

Gyulladáscsökkentő étrend

Ez az étrend a kiváltókat próbálja kerülni, és meghatározó jelentőséget tulajdonít a rostokban gazdag ételeknek. Ilyenek a gyümölcsök, zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák, egészséges zsiradékok, mint az olívaolaj, omega-3 zsírsavban gazdag hal. Az adalékokkal "felturbózott" készételek kerülendők.

Diszhidrotikus ekcémások étrendje

A diszhidrotikus ekcéma leggyakoribb tünete a kézen és a lábfejen kialakuló viszkető és fájdalmas hólyagok regimentje. Kiváltója lehet mások mellett a nikkel, ezért az étrend összeállításakor kerülni kell a teljes kiőrlésű lisztet és gabonákat, a rozst, a zabot, a kakaót, a sütőport, a szójatermékeket, a csonthéjasokat, a lencsét, a szárazbabot, a spenótot, az aszalt gyümölcsöket, a csicseriborsót és a konzervételeket (közte a konzervdobozos sűrített paradicsomot). A növények, illetve növényi eredetű élelmiszerek nikkeltartalma számottevően függ a termőhely talajviszonyaitól is, tehát az egyik babban több lehet a nikkel, mint a másikban. Ki kell tapasztalni a megbízható termelőket, márkákat.

A C-vitamin-tartalmú ételek viszont csökkentik a nikkel felszívódását, ezért érdemes sok paprikát, fodros kelt, narancsot, epret, karfiolt, kivit, ananászt, mangót fogyasztani, és mellé lassú felszívódású C-vitamint is.

<strong>Források:</strong>

<a href="https://nationaleczema.org/food-and-environmental-allergies-cause-eczema/">https://nationaleczema.org/food-and-environmental-allergies-cause-eczema/</a><br /><a href="https://www.healthline.com/health/skin-disorders/eczema-diet">https://www.healthline.com/health/skin-disorders/eczema-diet<br /></a><a href="https://www.aad.org/public/diseases/eczema/eczema-resource-center/talk-to-your-dermatologist/can-food-fix-eczema">https://www.aad.org/public/diseases/eczema/eczema-resource-center/talk-to-your-dermatologist/can-food-fix-eczema<br /></a><a href="https://www.medicalnewstoday.com/articles/320855.php">https://www.medicalnewstoday.com/articles/320855.php</a>

Szponzorált tartalom.

Támogatta a Bayer Hungária Kft.

L.HU.MKT.CC.27.01.2019.1854

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.