Az olívaolaj ideális esetben az éretten szüretelt olívabogyó ledarálása, megőrlése után, annak sajtolásából származik, 100 százalékban növényi eredetű és tisztaságú. Hazánkban is igen nagy népszerűségnek örvend, szinte bármihez felhasználható a tésztaételektől a salátákig, de akár süteményben is betöltheti a zsiradék szerepét. A legjobb azonban az íze és a sokoldalú felhasználhatósága mellett, hogy számos pozitív hatása van az egészségünkre, melyekből a WebMD készített most egy összeállítást .
Több változata is van
Ám mielőtt még belemennénk az egészségügyi előnyeinek taglalásába, érdemes tisztázni, hogy mi a különbség az extra szűz, a szűz és a finomított (light) olívaolaj között. Alapvetően az üvegen lévő címke azt hivatott közölni velünk e három fajtánál, hogy mennyi és milyen feldolgozási eljárást követően került az olívaolaj az üvegbe. Az extra szűz lényege, hogy hidegen préselik a fáról 24 órán belül leszedett olívabogyókat, és azokat semmilyen vegyi eljárásnak nem vetik alá, az olaj savtartalma pedig nem haladja meg a 0,8 százalékot. A szűz olívaolaj hasonlóan készül, ám abban már 2 százalék is lehet a savtartalom. A finomított változat az, amelyet a legtöbbször, háromszor dolgoznak fel, ezért minősége is elmarad a másik kettőhöz képest. Vannak továbbá még ezen kívül is fajtái, melyeknek már igen gyenge a minőségük, mert jellemzően a többször kiprésel olívapogácsákból (a termés minden része benne van) nyerik ki a maradék olajat kémiai eljárással.
Melyik a legegészségesebb?
Természetesen az extra szűz változat, mivel ebben marad meg a hideg sajtolás következtében a legtöbb tápanyag, illetve az úgynevezett fitokémiai anyagok is, amelyek segíthetnek a rák és a szívbetegségek leküzdésében.
Fokozza a szív egészségét
Több nagy tanulmány is bizonyította már, hogy azoknál, akiknek az étrendjében megtalálható az extra szűz olívaolaj, kisebb a szívbetegségek kockázata. Abban ugyanis olyan aktív vegyületek találhatóak, amelyek segíthetnek a magas vérnyomás csökkentésében, és az érfalak rugalmasságának megőrzésében.
Csökkentik a stroke kockázatát
Akár 40 százalékkal is csökkenhet a stroke kockázata, ha a kevésbé egészséges zsiradékokat olívaolajra cseréljük az étrendünkben.
Harcol a gyulladással
A testünkben jelentkező gyulladások krónikus betegségek kialakulásához vezethetnek. Az extra szűz olívaolajban lévő antioxidánsok azonban a testünkben úgy hatnak, mint egyes gyulladáscsökkentő fájdalomcsillapító gyógyszerek. A benne lévő oleinsav szintén gyulladáscsökkentő hatású.
Magas az antioxidáns-tartalma
A szabadgyökök olyan instabil részecskék a testünkben, melyek képesek sejtjeinket károsítani. Az antioxidánsok azonban segíthetnek megakadályozni vagy lelassítani ezeket a folyamatokat. Az extra szűz olívaolaj pedig hemzseg ezektől a betegségek kialakulásának kockázatát csökkentő antioxidánsoktól.
Pusztítja a baktériumokat
Az olívaolaj alkotóelemeinek egy része képes szembeszállni az olyan káros baktériumokkal, mint például a Helicobacter pylori . Ez a gyomorbaktérium fekélyeket vagy akár rákot is okozhat, ám az olívaolajban lévő anyagok segíthetnek a szervezetnek elpusztítani ezt a kórokozót.
Rákmegelőző hatása van
A mediterrán étrend, melyről már számos kutatás bizonyította, hogy mennyire egészséges, nemcsak arról ismert, hogy a növényi alapanyagokat a húsok elé helyezi, hanem arról is, hogy olívaolajban gazdag. A kutatások pedig bizonyították, azoknál, akik így táplálkoznak kisebb eséllyel alakul ki a többi között a vastagbél-, a hasnyálmirigy, az emlő- és prosztatarák.
Az agynak is jót tesz
Ha pedig a rákmegelőző hatás nem lenne elég meggyőző, íme plusz egy érv a mediterrán diéta mellett: extra löketet adhat az agynak. Kutatások bizonyították, hogy a magas olívaolaj tartalmú ételek segítenek abban, hogy gyorsabban és jobban használjuk az agyunkat, jobban megértsük az összefüggéseket és jobban emlékezzünk - mindez ráadásul az Alzheimer-kórban szenvedőkre is igaz.