Hódít a chiamag, vagyis aztékzsályamag-őrület
A magyarul hivatalosan aztékzsályamagnak hívott chia egy egynyári lágyszárú növény, a Mexikó egyes részein és Guatemalában őshonos aztékzsálya magja. Nagy arányban tartalmaz fehérjét, omega-3 és omega-6 esszenciális zsírsavakat, továbbá magas, mintegy 18-30 százalékos rosttartalmának köszönhetően fontos szerepe lehet a napi ajánlott rostbevitel biztosításában.
Mennyi a chiamag napi adagja?
Pozitív tulajdonságai mellett azonban a chiamagnak lehetnek káros egészségügyi hatásai is - hangsúlyozta közleményében a Nébih. Éppen a magas rosttartalom miatt ugyanis a túlzott fogyasztása emésztőrendszeri problémákat idézhet elő. Ennek okán napi 15 grammnál nem javasolt többet ennünk ebből az egzotikus élelmiszerből.
Sőt, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) azt sem tartja kizártnak, hogy a chiának allergizáló hatása van. Néhány esetben a szezámmagra illetve a mustárra érzékenyeknél lépett már fel keresztallergiás reakció.
Mik a chiamag veszélyei?
Az aztékzsályamag az Európai Unióban úgynevezett új élelmiszernek minősül, ezért forgalmazását szigorú és speciális engedélyezési folyamat előzi meg. A forgalmazásnak és az üzleti célú felhasználásnak is erős feltételei vannak. Ezek egyike, hogy a vásárlók számára az aztékzsályamag önmagában kizárólag előrecsomagolt formában értékesíthető, kimérve, azaz lédig termékként nem árusítható.
A chiát tartalmazó termék jelölésén kötelezően fel kell tüntetni, hogy a napi bevitel legfeljebb 15 gramm lehet. A termékeken szerepelnie kell az "aztékzsályamag (Salvia hispanica)" feliratnak, továbbá az összetevők között is e néven kell feltüntetni.
Összetevőként jelenleg az aztékzsályamag kizárólag pékárukba, reggeli gabonapelyhekbe tehető, valamint gyümölcs-, csonthéjas- és magkeverékekbe legfeljebb 10 százaléknyi mennyiségben. A magot törve vagy őrölve gyümölcslevekhez és gyümölcsital-keverékekhez legfeljebb 15 g/450 ml mennyiségben szabad hozzáadni.