Nem titok, hogy ha alaposan fel van töltve a kamránk és a hűtőnk, sokkal könnyebb egészségesen táplálkozni, hiszen ilyenkor mindig van mihez nyúlni, ha megéhezünk. Persze az sem mindegy, hogy milyen élelmiszereket tartunk otthon - az alábbiakból főleg azoknak érdemes betáraznia, akik cukorbetegséggel vagy inzulirezisztenciával küzdenek.
Teljes kiőrlésű gabonafélék
Barna rizs, quinoa , zab, árpa - ezekben a gabonafélékben ugyan bőven van szénhidrát, de lassan felszívódó fajta, emellett pedig a rosttartalmuk is magas, éppen ezért sokkal kevésbé okoznak vércukorszint-ingadozást. Egyharmad csészényi belőlük (főzve) körülbelül 15 gramm szénhidrátot tartalmaz.
Tojás
Változatosan elkészíthető, emellett tele van fehérjével, ezért segít stabilizálni a vércukorszintet és csökkenteni az éhségért felelős hormonok mennyiségét a szervezetben. Elősegítheti a fogyást, ami a cukorbetegek számára mindenkeéppen előnyös, mivel a súlycsökkenéssel akár a szedett gyógyszerek mennyiségét is csökkenthetik.
Édesburgonya
Egy közepes édesburgonyában 4 gramm rost található, és a napi C-vitamin szükségletünk csaknem egyharmada. Emellett sok benne az A-vitamin, ami egyes kutatások szerint javíthatja az inzulint termelő sejtek működését. Ugyanakkor a fogyasztásával érdemes mértékletesnek lenni, mivel egy közepes méretű édesburgonya szénhidráttartalma körülbelül 24 gramm.
Zsírosabb halak
Kutatások szerint a 2-es típusú cukorbetegeknek akár négyszer akkora lehet az esélye arra, hogy szívbetegségben haljanak meg, mint azoknak, akiknek nincs ilyen betegsége. Ugyanakkor az omega-3 zsírsavakban gazdag diéta nagyban csökkentheti a szívbetegségek kialakulásának esélyét. Omega-3 nagy mennyiségben található a lazacban, a heringben, szardíniában, tonhalban, pisztrángban és makrélában is.
Leveles zöldek
Rengeteg tápanyag, sok rost és minimális kalória: ezt tudják a leveles zöldek, emelett magas polifenoltartalmuk miatt nagyon jót tesznek a cukorbetegeknek. Salátafélék, kel, spenót, sóska - ezekből akár minden nap érdemes fogyasztani.
Avokádó
Tele van egészséges zsiradékkal és a rosttartalma is magas, ezért segít a vércukorszint stabilizálásában. Viszont a kalóriatartalma szintén magas, így napi fél avokádónál többet inkább ne fogyasszunk.
Hüvelyesek
Bab, lencse, sárgaborsó, csicseriborsó - tele vannak rosttal és fehérjével, és ami a legjobb, hogy a natúr, konzerv változat bátran fogyasztható belőlük. Rendszeres fogyasztásuk tartósan segíthet stabilizálni a vércukorszintet.
Görög joghurt
A görög joghurtban kevesebb a szénhidrát és több a fehérje, mint a hagyományos verzióban, emiatt hosszabb időre jóllakat és kevésbé emeli meg a vércukorszintet. Ráadásul változatosan fogyasztható, ehetjük gyümölcsökkel édesítve, de remek tzatzikiként elkészítve egy kis fokhagymával és reszelt uborkával.