Indul az eperszezon, a piacok standjain hétről hétre nagyobb számban jelenik meg a hazai földeken termesztett, ízletes gyümölcs. A népszerű bogyós gyümölcsnek mintegy 600 fajtáját tartják számon, és a források alapján már több mint kétezer éve fogyasztja az ember. Nem sokan tudnak nemet mondani az illatos finomságnak, az eper ráadásul nemcsak íze, de egészségünkre gyakorolt hatása miatt is értékes élelem.
Kutatók szerint az eper az egyik legegészségesebb gyümölcs: már nyolc szem elfogyasztásával több C-vitamint juttathatunk a szervezetünkbe, mintha megennénk egy narancsot. Ez az adag feleannyi cukrot tartalmaz, mint egy alma, harmadannyi kalóriát, mint egy banán, és több rost van benne, mint például a körtében. Ha még ez sem győzte meg, íme néhány komoly érv az eperfogyasztás mellett!
Szívbarát gyümölcs
Kevesen tudják, de az eper fogyasztása segíthet megelőzni bizonyos szív- és érrendszeri betegségek kialakulását. Egy diétás étrendbe illesztve a gyümölcs segíthet megelőzni a kardiovaszkuláris betegségek kialakulását, csökkenti a vérnyomást. Nagy arányban tartalmaz a C-vitamin mellett folsavat, káliumot és B6-vitamint , magas a rosttartalma, és antioxidánsokban is gazdag. A gyulladásokat is mérséklő antociántartalmának köszönhetően a szívinfarktus kockázatát is csökkenti. Egy kutatásban megállapították, hogy azon nők körében, akik hetente legalább három alkalommal fogyasztottak földiepret és áfonyát, több mint harminc százalékkal csökkent az infarktus kockázata.
Karban tartja az agyat
Az eper rendszeres fogyasztása csökkenti a kor előrehaladtával nagyobb eséllyel kialakuló, szellemi leépüléssel járó betegségek kockázatát is. Az eperben lévő flavonoidok antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásúak, és a kutatók szerint segítenek ellensúlyozni a stressz okozta negatív folyamatokat az agyban, illetve a korral járó memóriavesztés mértékét is csökkenteni tudják. Az eperben gazdag étkezés hosszú távon akár 2,5 évvel is megfiatalíthatja az agyat.
Segít a rák megelőzésében
Természetesen az eper sem rákgyógyító csodaszer, de a benne lévő C-vitamin, folsav és flavonoidok segíthetnek megelőzni bizonyos daganatos betegségeket. Ezek a tápanyagok együttesen segítenek a gyulladások és az oxidatív stressz okozta sejtkárosodás csökkentésében, és az immunrendszert is erősítik. Állatkísérletekkel már igazolták, hogy a bogyós gyümölcsökben lévő ellagsav segít meggátolni a rákos sejtek szaporodását is.
Forrás: WebMD