„Fontos, hogy olyan uzsonnás dobozt és palackot válasszunk, amely azon túl, hogy a legmenőbb mesefigurákat jeleníti meg, könnyen tisztítható és hűthető, nincsenek olyan részei, ahol beragadhatnak az ételmaradékok és megtelepedhetnek a baktériumok” – javasolta Facebook-posztjában a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Fontos szempont továbbá, hogy az étel- és italtárolók jól záródjanak, illetve egy gyermek által is könnyen nyithatóak legyenek.
A szakértők szerint azonban a méret az alak, és a súly sem mindegy – ahogy az sem, hogy milyen anyagból készülnek a választott termékek. Nem véletlen, hogy az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó Rizikometer egyik posztja éppen azt boncolgatja, hogy műanyag, üveg vagy fém dobozt és kulacsot érdemes-e választani a tanévre. Összefoglalójuk alapján az alábbiakban bemutatjuk, melyik anyagtípus milyen előnyökkel és hátrányokkal jár.
Műanyag: olcsó és könnyű
Egy műanyag ételtároló vagy kulacs általában olcsó, könnyű és kényelmesen használható. Emellett mindenképpen biztonságosabb az üvegnél, ez ugyanis nem törik össze, ha gyermeked esetleg leejti, lelöki. „Vásárláskor ugyanakkor fontos figyelni arra, hogy biszfenol vegyülettől (pl. BPA) és bambusz- vagy más növényi rosttól mentesek legyenek, a BPA ugyanis nagyon kis mennyiségben bekerülhet az élelmiszerekbe és az italokba, a növényi rostot tartalmazó edényekből pedig hő hatására melamin és formaldehid oldódhat ki” – mutatott rá a Rizikometer.
A műanyag eszközök emellett károsak a környezetre, ráadásul viszonylag gyorsan amortizálódhatnak – ha például összekarcolódnak, akkor nehézkessé válik az alapos megtisztításuk. Hajlamosak az eldeformálódásra és az elszíneződésre, bebüdösödésre is, így elképzelhető, hogy néhány hónap használat után le kell cserélned őket. Figyelj arra is, hogy nem mindegyik tehető mikrohullámú sütőbe és mosogatógépbe.
Rozsdamentes acél: környezetbarát megoldás
A rozsdamentes acélból készült doboz és kulacs környezetbarát megoldás. Ezek az eszközök nem törnek és – ahogy az elnevezéséből már kitalálhattad – nem is rozsdásodnak. Nagy előnyük ezek mellett, hogy nem befolyásolják a bennük tárolt ételek, italok ízét, ugyanis nem lépnek kölcsönhatásba az összetevőkkel.
Üveg: nehéz és törékeny
Az üveg ételtartók és palackok tartósak, nem környezetszennyezők és nem tartalmaznak toxikus anyagokat. Szintén nem befolyásolják az ételek ízét, és biztonságosan használhatók mikrohullámú sütőben való melegítésre, illetve hosszas tárolásra. Nyilvánvaló hátrányuk azonban, hogy törékenyek és nehezek, így kisgyerekek számára valószínűleg nem a legjobbak.
„Mindent összevetve tehát nem könnyű a választás, minden szülőnek magának kell eldöntenie, hogy melyek számára a fontos szempontok, és azok alapján melyik – megbízható helyről származó – ételtartó doboz vagy palack a megfelelő” – mutatott rá a Rizikometer.