A kínai hatóságok közel két tonna növényvédőszerrel szennyezett metélőhagymát semmisítettek meg, miután kilenc ember kapott mérgezést a toxikus növényt tartalmazó ételek fogyasztása következtében.
A szennyezett metélőhagyma a legújabb élelmiszer-biztonsággal kapcsolatos botrány az ázsiai országban azt követően, hogy a közelmúltban növényvédőszerrel szennyezett babot és visszaforgatott élelmiszer-hulladékból készült sütőolajat találtak a hatóságok.
A China Daily napilap arról számolt be, hogy a keleti Qingdao város zöldségpiacain tartott vizsgálatok során a tisztviselők 1,9 tonnányi olyan metélőhagymát foglaltak le, amely a megengedettnél jóval nagyobb mennyiségben tartalmazta a növényvédőszerek mérgező összetevőjét, a szerves foszfort. Kilenc ember fordult orvoshoz fejfájással, hányingerrel és hasmenéssel, miután a tengerparti városban ugyanabban az étteremben olyan ételeket fogyasztottak, amelyek tartalmazták a toxikus növényt. Az áldozatok kártérítést követelnek az élelmiszer forgalmazójától.
"Múlt szerdán vásároltam egy doboz sült tojást metélőhagymával három jüanért (körülbelül 90 forintért). Egyáltalán nem gondoltam a metélőhagymára, inkább azt hittem, hogy valamilyen szívpanaszom van" - nyilatkozta az egyik női áldozat.
A helyi hatóságok arra tettek ígéretet, hogy javítják a Qingdaóban forgalmazott metélőhagyma felügyeletét és ellenőrzését. A múlt hónapban az élelmiszer-biztonsági felügyeleti szerv tervezetet adott ki a 2010-es évre, amelyben a kormányzat minden szintjét arra szólítja fel, hogy fokozzák a felügyeletet az élelmiszergyártási lánc valamennyi összefüggésében, az étkezési olajokat és a tejipart is beleértve. A felügyeletre és ellenőrzésre való felszólítást megelőzően a média arról számolt be, hogy a kínai sütőolajok közel tíz százalékát illegális módon visszaforgatott élelmiszer-hulladékból készítik, amelyek rákkeltő anyagokat tartalmaznak.
Kínában a hatóságok a sorozatos botrányok hatására széles körű termékbiztonsági ellenőrzést tartottak az elmúlt néhány évben. A botrányok ennek ellenére nem szűntek meg. 2008-ban például felfedezték, hogy melamint kevertek az egyik csecsemőtápszerbe, melynek következtében legalább hat csecsemő életét vesztette, és 300 ezer gyermek megbetegedett.
Copyright AFP [2010] / Translation Medipress