Szennyezett fűszerköményt hívott vissza a hatóság
Az érintett termékek, tételek nyomon követése és a vállalkozások vizsgálata folyamatban van - írja honlapján a Nébih .
Jelenlegi ismereteik szerint ez idáig három vállalkozó érintett:
- Chili Produkt Fűszerkereskedelmi Kft., Szeged,
- Dr. Markovics Antal egyéni vállalkozó, Pécs és
- Aroma Trans Europe Kft., Budapest/Tiszakécske
A vállalkozások alábbi lejárati idejű tételeit vonta ki a forgalomból a hatóság:
- 2018. július 31-i lejáratú őrölt fűszerkömény,
- 2019. május 19-i lejáratú egész fűszerkömény és
- 2019. augusztus 31-i lejáratú őrölt fűszerkömény.
Hová kerülhetett a mérgezett köményből?
Az érintett tételek üzemekbe, vendéglátó egységekbe és háztartásokba egyaránt kerülhettek. A Nébih felhívja a vásárlók (háztartások és vendéglátók) figyelmét, hogy a jelzett azonosító adatokkal rendelkező termékeket ne fogyasszák el, ne használják fel és az alábbi tünetek jelentkezése esetén haladéktalanul forduljanak orvoshoz.
Mi az a csattanó maszlag?
A csattanó maszlag tropán alkaloidokat (pl. atropint) tartalmazó, mérgező gyomnövény. Fogyasztását követően pupillatágulás, látási problémák, szájszárazság, gyengeség, kimerültség, szomjúság, szédülés tünetek jelentkezhetnek - írják.
Korábbi cikkünkből kideül, hogy a csattanó maszlag a burgonyafélék családjába tartozó növényfaj. Közép-Amerikából származik, de mára szinte az egész világon elterjedt, Magyarországon dísznövényként is tartják. Erősen mérgező növényről van szó, a gyógyászati, illetve a halálos adag között sokszor alig van különbség.
Gyerekek számára akár már 15 szem csattanó maszlag mag elfogyasztása is halálos lehet. De a növény nemcsak mérgező, hanem hallucinogén hatása is van, emiatt - főleg fiatalok - gyakran használják kábítószerként. Hatása többnyire 4-24 óráig tart, öntudatlan, delíriumszerű állapotot okoz, használói pedig sok esetben végül kórházban kötnek ki.