Mindennapi ételeink, italaink megpenészedett állapotban egészségünkre károsak, sőt veszélyesek is lehetnek, tehát ekkor különös körültekintéssel kell eljárnunk. Azonban nem minden penész káros, gondoljunk csak a míves sajtokra vagy a szalámi héjára!
A legveszélyesebbek
A penészgomba allergiás reakciót, légzési nehézségeket is válthat ki. Némely fajták mikotoxint, vagyis mérgező anyagokat képeznek. Az egyik legkomolyabb ezek közül az aflatoxin, amely tárolt kukoricában, dióban, földimogyoróban telepedhet meg. Ha ezeket avasnak, keserűnek, penészesnek érezzük, semmiképpen ne fogyasszuk el!
Különösen veszélyeztetett csoportok
Várandós anyák, kiskorú gyermekek, idős emberek, meggyengült immunrendszerrel rendelkező egyének különös gonddal járjanak el a penészes ételek elkerülésében! A mindennapi ételeinken megtelepedő penész akkor szövi át igen gyorsan az egész élelmiszert, ha lazább szerkezetű, magas víztartalmú zöldségről, gyümölcsről van szó. Ilyen esetben nem elegendő levágni a penészes részt, mert a gombafonalak már láthatatlan módon behálózták az étel mélyebb rétegeit is, és a fonalak mentén szabad szemmel ugyancsak láthatatlan baktériumtelepek alakulhatnak ki.
Egyik leghétköznapibb példa lehet erre a jelenségre pl. a paradicsom, amelynél, ha egy kis része megpenészedik, az egész paradicsom ízét áthatja, még főtt állapotban is érezhető, egy egész tál ételt elronthatunk vele, ha csak egyetlen penészes példány belekerül. Ugyanígy kidobandók a félig megpenészedett uborka, citrusgyümölcsök, az eper, a málna, a szeder, vagy a puha barack, valamint a rostos gyümölcslevek, lekvárok, kompótok. Ezek közül is a diabetikus, illetve alacsonyabb cukortartalommal készült lekvárok még érzékenyebbek. Mindenfajta gabonanemű és pékáru, kenyér ugyancsak kidobandó penész megjelenése után! A kenyérnél néha már a megváltozott illat jelzi, hogy baj van, esetleg még az apró penészfoltok megjelenése előtt.
Húsfélék, tejtermékek
A tőkehúsoknál és felvágottaknál a penész jelenléte egyértelműen jelzi, hogy fogyasztásra nem alkalmas. (Kivéve pl. a szalámi héján lévő úgynevezett nemes penészt.) A penészes tejet sem szabad felhasználni. A sajtoknál azonban kicsit más a helyzet, hiszen vannak olyan fajták, amelyek gondosan kontrollált nemes penészek segítségével érlelődnek. Némely sajtnak - mint pl. az olasz gorgonzola, a márványsajt vagy francia megfelelője, a roquefort - kifejezetten a penész adja a karakterét. Ha azonban egy friss, fehér krémsajton penészfoltok jelennek meg, az már fogyasztásra nem alkalmas!
Megelőző óvintézkedések
Fontos a hűtőszekrény rendszeres takarítása, átmosása, kitörlése, mert a spórák felszaporodhatnak a hűtőben vagy a mosogatószivacson is. Egy evőkanálnyi szódabikarbónát és 1 dl ecetet egy liter vízben elkeverve, kitűnő tisztítószert készíthetünk.