Tényleg mérgező a kicsírázott krumpli?

Mindannyian jártunk már úgy, hogy megvettünk néhány kiló burgonyát, betettük a kamrába vagy a szekrénybe, és jó ideig nem használtuk fel. Mire pedig legközelebb ránéztünk, már ki is csíráztak. Ilyenkor elég, ha levágjuk a csírákat, és már főzhetünk is, vagy ki kell dobnunk az összeset?

A burgonya ugyanúgy a föld alatt nő, mint a répa vagy a pasztinák, mégsem tartozik a gyökérzöldségek közé. A gumó valójában a szár megduzzadt része, mely a föld alatt védve van a téli hidegtől. Ha közelről megnézünk egy krumplit, apró pöttyöket láthatunk a héján, melyek valójában apró csomók - ezekből nőnének ki az új gyökérkezdemények, levelek, illetve ki is nőnek, ha nem használjuk fel őket. A meleg és a fény hatására indul meg leginkább a növekedés, ezért is kell a burgonyát sötét és hűvös helyen tárolni.

Valóban mérgező lehet?

A fény hatására klorofill kezd termelődni - ez okozza, hogy bizonyos részeken "bezöldül" a burgonya. A klorofillban, amely minden zöld zöldség színét adja, sok a hasznos ásványi anyag és a vas , így ez akár jó is lehetne, de ezzel együtt egy szolantin nevű anyag is termelődik, amely nagy mennyiségben valóban mérgező lehet.

A burgonya csírája nagy mennyiségben mérgező

A burgonya csírája nagy mennyiségben mérgező

A mérgezés tünetei: hányás, hasmenés, hasi görcsök , torokégés, fejfájás és szédülés. Éppen ezért valóban jobb, ha a már csírázó, illetve zöldülni kezdő krumplit inkább nem fogyasztjuk el. Természetesen ki is vághatjuk a zöld, illetve csírázó részeket, így kiküszöbölve a mérgezés lehetőségét, de még így is megtörténhet, hogy a krumplik íze keserű lesz a csírázás miatt.

Van olyan élelmiszer, ami ötvözi magában mindazt a jó tulajdonságot, amit elvárhatunk egy alapanyagtól: a krumpli, vagyis a hivatalos, étlapokon szereplő nevén a burgonya egyszerre sokoldalú, tápanyagokban gazdag, olcsó és finom. Olvasson el mindent a burgonya jó tulajdonságairól!

Forrás: iflscience.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +21 °C
Minimum: +11 °C

Az erőteljes gomolyfelhő-képződés és a fátyolfelhők mellett több órára kisüt a nap. Délelőtt nagyobb számban a Dunántúlon, majd egyre keletebbre - összességében több helyen - fordulhat elő zápor, zivatar, amelyeket elsősorban felhőszakadás kísérhet. A Dunántúlon megélénkül az északias szél, de a zivatarok környezetében átmenetileg erős, viharos lökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 22 és 26 fok között alakul, de a Nyugat-Dunántúlon néhány fokkal hűvösebb maradhat az idő. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Egy sekély hideg örvény alakítja időjárásunkat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra