Tilos a kávé a terhesség alatt?

A kávé és a benne lévő koffein az egyik legkedveltebb serkentőszer, a kávéivás sokaknál a reggeli rituálé elengedhetetlen része. De vajon káros-e kávézni terhesség alatt? És ha nem, mennyit biztonságos inni?

Tények a koffeinről

A koffein serkenti a szívműködést, növeli a pulzusszámot és a vérnyomást, valamint fokozza az anyagcserét. Ezen kívül vízhajtó tulajdonsága is van, fokozza a gyomornedv elválasztását, továbbá az agykéregre gyakorolt hatása következtében javítja a gondolkodást, a szellemi funkciókat.

Ihatunk kávét, ha gyógyszert szedünk? A kávézás mindennapjaink szerves része, bizonyos gyógyszerek szedése mellett azonban érdemes felhagyni vele. Mely készítményeket befolyásolhatja a koffeindús ital? Részletek !

Terhesség esetén mindezen hatása nemcsak a kismamát, hanem a magzatot is érinti, hiszen a méhlepényen keresztül a koffein bejut a baba véráramába, és nehezebben ürül ki onnan, mint a felnőtt szervezetből. Ráadásul várandósság alatt az anyuka szervezetében is lelassul a koffein lebontása, tehát a 9 hónap alatt a kávéivással kapcsolatban néhány dologra mindenképpen oda kell figyelni.

A méhlepényen keresztül a koffein bejut a baba véráramába
A méhlepényen keresztül a koffein bejut a baba véráramába

Fontos a mértékletesség

A szakemberek egyöntetű véleménye szerint a kávéfogyasztás a terhesség alatt nem tilos, ám fontos, hogy betartsuk a mennyiségi korlátot. A külföldi szakmai társaságok napi 200 milligrammban maximalizálják a koffeinbevitelt - ez a mennyiség kutatások szerint még biztonságosnak tekinthető és nagyjából napi két csésze instant vagy egy csésze pörkölt kávénak felel meg. De arról sem szabad megfeledkezni, hogy koffein nemcsak a kávéban található: a teák, az energiaitalok és a csokoládék is különböző mennyiségű koffeint tartalmazhatnak, így ezeket is mindenképpen bele kell számolni a napi bevitt mennyiségbe.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Legyünk elővigyázatosak!

Bár nem tilos kávét inni a terhesség alatt, a témában elvégzett kutatások eredményeit látva jó, ha elővigyázatosak vagyunk. Számos állatokon végzett vizsgálat kimutatta, hogy a koffein születési rendellenességet, koraszülöttséget okozhat és növelheti az alacsony születési súly kockázatát. És bár ebben témában végül humánvizsgálatok nem készültek, jobb, ha nem kockáztatunk, hanem inkább minimalizáljuk a koffeinbevitelünket. Egy másik, már embereken végzett kutatás eredménye is az elővigyázatosságra hívja fel a figyelmet: 2008-ban az American Journal of Obstetrics and Gynecology folyóiratban publikált vizsgálat szerint azoknál a terhes nőknél, akik napi 200 mg vagy annál több koffeint vittek be a szervezetükbe, kétszer nagyobb volt a vetélés kockázata.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.