Töményebb ételeket eszünk ősszel

Télen a szervezet hőtermelése nő, ugyanakkor a hőleadás csökken. A hidegebb környezeti viszonyok 3-5 százalékkal növelik a napi energiaszükségletet. Ilyenkor ösztönösen is energiadúsabb, "töményebb" ételeket fogyasztunk.

Közeledvén a télhez, nemcsak az időjárás változik meg, hanem étrendünk is, hiszen a friss zöldségfélék, gyümölcsök eltűnnek a piaci kínálatból. A kismamáknak - és babáiknak - azonban ilyenkor is a kiegyensúlyozott, energiában gazdag, a létfontosságú tápanyagokat tartalmazó étkezésre van szükségük az egészségük megőrzése érdekében.

Télen a szervezet hőtermelése nő, ugyanakkor a hőleadás csökken. A hidegebb környezeti viszonyok 3-5 százalékkal növelik a napi energiaszükségletet. Ilyenkor ösztönösen is energiadúsabb, "töményebb" ételeket fogyasztunk.

Ennek magyarázata, hogy a zsírszövet fontos szerepet játszik a hőszigetelésben, s így érthető, hogy a hidegben "feltöltjük a zsírpárnákat". Az egyensúly akkor borulhat fel, ha több energiát viszünk be, mint amennyit a szervezet igényel. A kívánatos egyensúly fenntartását segíti, ha a laktatóbb ételfélékben is megtartjuk a mértéket, s inkább összetett szénhidrátokban, élelmi rostokban gazdagabb ételeket fogyasztunk.

Naponta többször

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Télen kevesebbet mozgunk, kevesebb időt töltünk szabad levegőn, s emiatt csökken az energialeadás. Szervezetünk ilyenkor sokkal fogékonyabb a különféle fertőzéses megbetegedésekre is. Az étkezéssel számos olyan tápanyagot (fehérjéket, egyes B-, illetve A-, C-, E-vitaminokat, béta-karotint, szelént, cinket, úgynevezett n-3-as, tengeri halakban található zsírsavakat stb.) viszünk be szervezetünkbe, amelyek fontos védőbástyái immunrendszerünknek. Szerencsére a téli idény növényei is értékes tápanyagok forrásai, ezért változatosan, naponta többször kell beiktatni étrendünkbe.

Téli zöldségek

A sütőtök finom, tápláló őszi-téli csemege. Igen gazdag C- és egyes B-vitaminokban - amit a színe is elárul -, valamint karotinoidokban.

Leggyakrabban egyszerűen megsütjük és kisétkezésre, illetve desszertként fogyasztjuk, de változatos módon készülhet belőle sütőtöklé - esetleg gyümölccsel is kombinálva -, tejjel turmixital, saláta alkotórésze, leves pürésítve tejjel vagy tejszínnel, baromfihús mellé is tálalható enyhén sózott, szerecsendióval ízesített püré formájában.

A babának is adható 5-6 hónapos kortól, mivel könnyen emészthető. A magja is számos fontos tápanyag (főként B1-, B2-, E-vitamin, magnézium, kálium) forrása, melyet fogyaszthat a mama önállóan, müzli, saláta alkotórészeként vagy sütemények tetejét szórhatja meg vele.

A sárgarépa és a cékla szintén igen gazdag karotinoidokban, B1-vitaminban és káliumban.

A sárgarépából - ha nem frissen fogyasztjuk - készíthetünk levest, salátát (pl. almával és céklával kombinálva), párolt zöldköretet, sőt, még süteményt is.

A cékla szintén saláták alkotórésze lehet, de meg is tölthetjük húsos-zabpelyhes töltelékkel stb.

A kékes-lilás héjú, kellemes ízű padlizsán nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint, magnéziumot, káliumot.

A padlizsánban található kék színű antocianidokról feltételezik, hogy kedvezően befolyásolják a koleszterinszintet. Energiatartalma nagyon kicsi, 100 g padlizsán csupán 27 kcal-t tartalmaz, emiatt előnyösen illeszthető a testsúlycsökkentő étrendbe. Mivel majdnem az összes jótékony hatású vitamin és bioaktív anyag a héjában található, ezért ne hámozzuk meg.

Legjobb, ha hosszában vagy keresztben felszeleteljük, utána fűszerezzük, majd serpenyőben enyhén pároljuk addig, amíg megpuhul. Paradicsommal fogyasztva különösen finom. Darált hússal és rizzsel is tölthetjük, tetejére sajtot olvaszthatunk. Készíthetünk belőle padlizsánkrémet is.

A kicsiknek 8-9 hónapos koruktól kínálhatunk padlizsánt. Ha héjával együtt megsütöttük, belsejét kivájjuk, magját eltávolítjuk, ízesítjük, akkor például főtt burgonyapéppel összekeverve főzeléket készíthetünk belőle.

Babáknak való

A gyümölcsök közül ebben az időszakban a legjellemzőbb az alma, a körte, a banán és a déli gyümölcsök. Reszelt almát csecsemőknek már 3-4 hónapos kortól adhatunk (pépet, turmixot stb.). Az alma egyéb értékes összetevői mellett pektintartalma (vízoldékony élelmi rost) miatt hasmenés vagy székrekedés esetén is jótékony hatású.

A déli gyümölcsök közül ajánlott a banán - kalcium- és káliumtartalma -, illetve a citrusfélék (narancs, grapefruit, mandarin) és a kivi magas C-vitamin-tartalma miatt. Ezek 6 hónapos kortól adhatók a babának. V.évf./11.sz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

Az ország nagyobb részén borult, párás idő várható. Szitálás, esetleg gyenge eső előfordulhat. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. Késő este is döntően 0 és +5 fok közötti értéket mérhetünk. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra