A mediterrán diétát hosszú ideje az egyik legegészségesebb étrendnek tartják: a U.S. News & World Report táplálkozástudományi szakembereinek éves diéta-listáját például zsinórban ötödik éve vezeti. Számos tanulmány megállapította már, hogy a mediterrán étrendet követők körében alacsonyabb a krónikus betegségek, például a szívbetegségek és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata, valamint a korai halálozás előfordulása. Ugyanakkor, ahogy a témát körüljáró cikkében a Healthline írja , arról már alig esik szó, hogy ez az étrend az Európában található mediterrán országok - azok közül is csak néhány - hagyományos étkezési szokásain alapul, a többi mediterrán ország konyhájának hagyományait viszont már kevésbé veszi figyelembe.
A mediterrán étrend nem az egész mediterrán régióra jellemző
Noha a Földközi-tenger 23 országot érint, köztük Egyiptomot, Algériát, Izraelt, Libanont, Máltát és Szíriát is, a mediterrán diéta mégis leginkább Franciaország, Görögország, Olaszország és Spanyolország konyhájának hagyományait, valamint ezen országok táplálkozási kultúráját ötvözi. Szakemberek szerint a mediterrán étrend az egész mediterrán régiót tekintve "nem reprezentatív", mert kizárja a kelet-európai, közel-keleti és afrikai országok konyháját, ami megbélyegző lehet.
Az, hogy ez így alakult, a Healthline írása szerint egy korai tanulmányra vezethető vissza. Ancel Keys amerikai kutató 1952-1957 között hét ország - köztük Olaszország, Görögország és az akkori Jugoszlávia - étkezési szokásait vizsgálta, és a kapott eredményeket összefüggésbe hozta különféle betegségek - például szívbetegségek, a cukorbetegség , a magas vérnyomás és a magas koleszterinszint - kialakulásának kockázatával. Keys arra a következtetésre jutott, hogy az olaszországi és görögországi táplálkozási szokások összefüggenek a vizsgált betegségek és a halálozási okok alacsonyabb arányával ezekben az országokban. Kutatásának eredményei azonban mai mércével több szempontból is megkérdőjelezhetők: Keys például csak férfiakról gyűjtött adatokat.
A mediterrán diéta testre szabása
"Ha azt állítjuk, hogy egy egész régió (valójában viszont három-négy ország) egészségesen táplálkozik, azzal azt sugalljuk, hogy más országok ételei nem egészségesek. Ez megbélyegző lehet" - nyilatkozta Shana Spence New York-i dietetikus. Szakemberek leszögezik: a nem európai konyhák nem azért nem részei a mediterrán diétának, mert kevésbé táplálóak vagy egészségesek, hanem mert ezeket az országokat nem vonták be a korai kutatásba.
A mediterrán étrend esetében a hangsúly a növényi alapú élelmiszerek (gyümölcsök, zöldségek, diófélék, magvak, hüvelyesek és teljes kiőrlésű gabonafélék ) fogyasztásán van. Emellett a sovány fehérjében gazdag és a telítetlen zsírokban szegény ételeket helyezi előtérbe. A valódi mediterrán étrend azonban szakemberek szerint "testre szabható", vagyis nincs kőbe vésve, pontosan milyen ételeket kell tartalmaznia, és túlmutat az olyan alapélelmiszereken, mint a hal és az olívaolaj. Már csak azért is, mert a Görögországban, Olaszországban és Spanyolországban alapanyagnak számító élelmiszerek nem biztos, hogy mindenki számára elérhetőek vagy élvezhetőek.