A sérülésmentes, ép, egészséges helyi védekezőrendszerrel bíró nyálkahártyák gyulladásos hajlama kicsi, de az köztudott, hogy ilyenkor a nátha-vírusok támadnak. Ezért vigyázni kell arra, hogy a száj ne legyen repedezett (szélfútta), az orr ne legyen sebes, és biztosítsuk a szervezet vitamin- és ásványianyag-szükségletét.
A narancs, a grapefruit, a kivi vitamindús gyümölcsök. A dobozos gyümölcslevek nem azonos értékűek a frissen készített gyümölcslével.
Vitaminital: 1 répa, 1 narancs, 1 ek. méz összeturmixolva kiváló vitamin- és energiaforrás.
Citromos méz: A kicsavart citromlevet (kisbabáknak átszűrve) keverjük össze azonos mennyiségű akácmézzel, így tea ízesítésére, üdítő készítésére alkalmas vitaminitalt kapunk. A hűtőben 1-2 napig is eláll.
Hagymatea: 1-2 kk. cukrot sárgára pirítunk, felöntjük 3 deci vízzel és megfőzünk benne 1 felkarikázott vöröshagymát. Leszűrve, mézzel, melegen kortyolgatva fogyasztjuk.
Mézes reteklé: A tisztára mosott fekete retekbe lyukat vájunk. Tálkába téve, akác- vagy hársfamézzel megtöltjük. 1-2 órán belül a retek levet ereszt. Ebből kisgyereknek 2-3x1 kk.-nyit adunk. Újra töltjük mézzel, 2-3 nap múlva a már összezsugorodott retket kidobjuk. Köhögéscsillapító és étvágyjavító.
Gyógyteák: A hűléses betegségek megelőzésére csipketea, gyógyítására hársfavirág, akácvirág, bodzavirág, borsmenta, kamillavirág, kakukkfű, édeskömény és édesgyökér ajánlott.
A mentatea étvágyjavító, nyugtató, fertőtlenítő hatású, oldja a rekedtséget, csillapítja a torokfájást, kellemes szájízt ad, és frissítő közérzetet teremt. A mentakivonatból (gyógynövényboltban kapható), ha 1-2 cseppet kockacukorra cseppentünk és elszopogatjuk, azonnal megszűnik az orrdugulásunk.
A hársfavirág teája izzasztó, köhögéscsillapító, kellemes mézízű, a kicsik is kedvelik. Melegítő hatása és keringést serkentő tulajdonsága miatt télen teának is kiváló. (Literszámra fogyasztva erős szívdobogást okozhat.)
A bodza virága és érett bogyója egyaránt jó láz- és köhögéscsillapító. A szárított bodza íztelen, a kicsik nem kedvelik. Nekik bodzaszörpöt, lekvárt vagy mentával, csipkével, kamillával készült teakeveréket adjunk. A gyógyteák többsége mindennapi reggeli italnak vagy üdítőnek is igen finom. Az üdítő célt szolgáló teákat ne édesítsük. A köhögéscsillapítókat mézzel vagy gyümölcsszörppel (csipke, ribiszke, citromos méz) ízesítve gyógyhatásuk fokozható.
Teakészítésre mindig kifogástalanul tiszta, szagmentes és zárható (üveg vagy zománcozott) edényt használjunk. A kívánt gyógyhatás eléréséért tiszta, minőségileg ellenőrzött tea alapanyagot vásároljunk. A gyógyteák hatóanyagainak minél teljesebb kinyerése érdekében pontosan be kell tartani a tea elkészítésére vonatkozó szabályokat: virágból (kamilla), levélből (menta) és illóolajat tartalmazó termésből (édeskömény) forrázással készítsünk teát. A leforrázott drogot lefedve 10 percig állni hagyjuk. Ezután leszűrjük és a kívánt hőfokra melegítve vagy hűtve (hányásnál), ízesítve fogyasztjuk. Gyökérből, kéregből (édesgyökér) főzéssel készítünk teát. A forrásban levő vízhez adjuk a drogot, lefedve 5 percig főzzük, majd 10 percet állni hagyjuk. Olyan drogból, amelynek hatóanyagai a magasabb hőre elbomlanak (csipkebogyó) langyos vízben való 6-8 órás áztatással készítsünk teát.
A gyógyhatás érvényesülése céljából ajánlatos a teázás idejére is odafigyelni. Az étvágyjavító teákat étkezés előtt, az izzasztókat lefekvéskor, a köhögés-csillapítókat napközben többször is fogyaszthatjuk. Köptető, nyákoldó, vizelethajtó és frissítő teákat este már ne igyunk.