A testünk számos módon jelzi, ha túl magas a vércukorszintünk. A fogak és az íny állapota például sokszor komoly jelzésértékkel bír, ugyanis cukorbetegség esetén nagyobb valószínűséggel jelentkeznek szájüregi problémák, például fogszuvasodás, fertőzés vagy gyulladás – hívta fel a figyelmet dr. Polyák Annamária, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Jelek, amelyek alapján gyanút foghatunk
A cukorbetegek körében a leggyakoribb szájüregi probléma az ínygyulladás. Magas vércukorszint esetén ugyanis csökken a fertőzésekkel szembeni ellenálló képesség, így a baktériumok könnyebben és gyorsabban elszaporodnak. A káros mikroorganizmusok aztán savakká alakítják a cukrot, emiatt pedig az íny könnyen begyullad, vérzik, kipirosodik és fáj.
A baktériumoknak a cukros környezet igen ideális, kezeletlen cukorbetegség esetén pedig kifejezetten sok cukor van jelen a nyálban. A baktériumok összegyűlnek a szájüregben, a nyállal és az ételmaradékkal keveredve pedig lepedéket képeznek. Ha pedig ezt nem távolítjuk el megfelelően, annak fogszuvasodás, fogkő és fogínybetegség lehet a vége. A vérző, gyulladt, lehúzódó íny mellett a rossz lehelet, a szájszárazság, az afta, illetve a fogak kilazulása is cukorbetegségre figyelmeztet.
Ellenőriztessük vércukorszintünket!
Amennyiben az említett panaszokkal küzdünk, érdemes ellenőriztetnünk a vércukorszintünket (OGTT vizsgálattal). Ha kiderül, hogy cukorbetegség áll a tünetek hátterében, akkor nagyon fontos a vércukorszint optimalizálása, azzal ugyanis nemcsak a súlyos szövődményeket kerülhetjük el, hanem a szájüregi panaszaink is mérséklődhetnek, vagy akár el is múlhatnak – ismertette dr. Polyák Annamária.
A kezelés minden esetben személyre szabott. Enyhébb esetben elegendő lehet az életmódterápia (diéta, mozgás), ám szükség esetén ezt gyógyszeres és/vagy inzulinos terápiával is ki kell egészíteni.