Noha a járvány alatt csupán tavaly tavasszal, egy nagyon rövid ideig szüneteltek a nem sürgősségi fogászati beavatkozások, a magyarok jelentős része immár több mint másfél éve elhanyagolja a fogait - mondta Nagy Katalin az Indexnek .
Elfogatlanodhatnak a magyarok
Mint arra a szakember rámutatott, a társadalom egy jó része messziről elkerüli a fogászatokat, pedig évente legalább egyszer mindenkinek ajánlatos ellenőriztetni a fogait. Sokan a járványt hozzák fel kifogásként, arra hivatkoznak, hogy óvatosságból nem mennek orvoshoz. Közben azonban más, személyes érintkezést igénylő programokon részt vesznek - magyarázta az MFE elnöke. Nagy Katalin leszögezte: ha a járvány alatt kialakult rossz szokásainkkal nem szakítunk, az a magyar populáció elfogatlanodásához vezethet.
Nagy Katalin szerint sok embernek hiányzik egy vagy akár több foga, itthon ez a legszembetűnőbb fogászati probléma. A jelenség hátterében az áll, hogy a fogpótlás nagyon drága beavatkozás, amelyet nem mindenki engedhet meg magának (főleg a pandémia alatt, amikor számtalan ember munkanélküli lett). Az MFE elnöke azonban kiemelte, a nagyobb értékű pótlások megelőzhetőek lennének rendszeres ellenőrzéssel és kisebb beavatkozásokkal.
A maszk miatt háttérbe szorult a szájhigiénia
Nemcsak fogorvoshoz nem mentek az emberek a járvány miatt, hanem a szájhigiénia megfelelő karbantartását is elhanyagolták. A legtöbben úgy okoskodtak, hogy a maszkviselés miatt a környezetük úgysem észleli majd, ha kellemetlen a leheletük , vagy a foguk között marad némi ételmaradék. "Magyarország a fogak szempontjából sosem volt előkelő helyen, sok európai, főként északi ország messze túlszárnyal bennünket, ez, ha valamikor, most talán még inkább igaz. Az egyéni felelősségnek viszont sokkal nagyobb szerepe van ebben, mint a maszkhasználatnak vagy a rövid időre kiterjedő lezárásoknak" - mutatott rá Nagy Katalin.
Ausztriából jönnek a magyar fogorvosokhoz
Érdekesség, de a szomszédos országokból, főként Ausztriából előszeretettel járnak át az állampolgárok magyar fogászatokra . Sopronban és Mosonmagyaróváron is elképesztő fejlődésen ment keresztül az iparág, az elmúlt másfél évet viszont ők sínylették meg a leginkább. Nyáron ugyanakkor elkezdték behozni a lemaradást. "A járvány alatt számos olyan eszközt, szert kellett beszerezni, amely extra költséget jelentett. Volt, ahol áremelkedéssel orvosolták a problémát, míg más fogászatokon egyáltalán nem emeltek, bízva abban, hogy legalább az árak nem riasztják el a pácienseket" - mondta Nagy Katalin.