A legjobb ételek a fogaknak

Fogaink egészsége nemcsak a szép mosoly és a kellemes lehelet miatt fontos, hanem azért is, mert a fog- és ínyproblémák hosszú távon egyéb gondokat is okozhatnak a szervezetben. Lássuk, milyen ételek jelenthetnek segítséget a megelőzésben.

"Ha egyszer sárga fogakat örököltél, bármit teszel, olyan is marad." Szakértők segítségével jártunk utána a fogápolással kapcsolatos leggyakoribb tévhiteknek.

Akiknek már akadtak problémáik a fogzománcukkal, azok számára érdemes óvatosan bánni a citrusfélék fogyasztásával - írja a health.com . Ugyanakkor azok a narancslevek, amelyek hozzáadott kalciumot és D-vitamint tartalmaznak, kifejezetten hasznosak lehetnek - persze csak rendszeres fogmosás és fogselymezés mellett. A folyadékok közül kifejezetten hasznos még a víz fogyasztása is, mivel segít lemosni a cukrot és a savakat a fogak felszínéről.

A többi között a joghurtfogyasztás is hozzájárulhat fogaink egészségének megőrzéséhez
A többi között a joghurtfogyasztás is hozzájárulhat fogaink egészségének megőrzéséhez. Fotó: Getty Images

A tej és tejtermékek remek kalciumforrások, ez az ásványi anyag pedig kulcsfontosságú a fogak egészségének szempontjából, mivel nemcsak a csontokat, de a fogzománcot is erősíti. Emellett a tejtermékekben, különösen a sajtokban egy kazein nevű fehérje is található. Kutatások szerint ez a kalciummal együtt fontos szerepet játszik a fogzománc erősítésében és regenerálásában. A joghurt is hozzájárulhat a szájüreg egészségesen tartásához, mivel a benne lévő jótékony hatású baktériumok jót tesznek az ínynek, egyben segíthetnek megakadályozni, hogy lyukas fogaink legyenek. Persze fontos, hogy lehetőség szerint hozzáadott cukortól mentes termékeket vásároljunk.

A leveles zöldek (és egyéb, rostokban gazdag zöldségfélék) nemcsak az emésztésünknek és a koleszterinszintünknek tesznek jót, hanem a fogainknak is, mivel jól meg kell őket rágni. Egy tál leveles spenót elfogyasztása egyben remek fogtisztítás is: a rágás hatására nyál termelődik, maguk a levelek pedig a rágás utáni pépes állapotukban finoman átdörzsölik a fogak felszínét. A zeller hasonló hatású, rágása során segít eltávolítani az ételdarabkákat és a baktériumokat a fogak felszínéről. Hasonló okokból érdemes rendszeresen nyers répát rágcsálni, amiben ráadásul az A-vitamin provitaminja is nagy mennyiségben megtalálható. A mandula szintén jót tesz a fogaknak, mivel sok benne a kalcium és a fehérje.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +9 °C
Minimum: +2 °C

Az alacsonyszintű felhőzet késő estig kelet felé elhagyja az országot. Ezzel párhuzamosan nyugat, északnyugat felől a Dunántúlon egyre nagyobb területen növekszik meg a felhőzet. Az ország nagy részén legalább pár órára kisüt majd a nap, de az Északi-középhegység és az Észak-Alföld tágabb térsége tartósan felhős marad. Egy-két helyen gyenge eső nem kizárt. Az északnyugati szél délután mérséklődik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 13 fok között várható, de a tartósan borult északkeleti tájakon ennél több fokkal hidegebb lesz, a Délnyugat-Dunántúlon pedig 13, 17 fok között alakul a hőmérséklet. Késő este -2 és +10 fok közé csökken a hőmérséklet. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra