Általános alapelv, hogy a terhesség kritikusnak mondott első harmadában érdemes elhalasztani minden olyan kezelést és minden olyan beavatkozás, amely nem sürgős. Ez a kitétel persze vonatkozik lényegében a terhesség teljes időtartamára is - mondta Czinkóczky Béla fogszakorvos, szájsebész.
Téves az a szemlélet, hogy a terhesség alatt semmilyen fogászati kezelést nem szabad elvégezni. Ha a kontroll során kiderül, hogy probléma van, a beavatkozás minden akadály nélkül elvégezhető. Lehet tömést készíteni, fogat húzni, és el lehet végezni a halaszthatatlan szájsebészeti műtéteket is.
Az implantátum beültetéssel kapcsolatban érdemes megvárni a baba megszületését. Indokolt esetben azonban, például ha egy fog eltávolítása elkerülhetetlenné válik, és fontos, hogy a helyére lehetőség szerint azonnal implantátum kerüljön, akkor ezt is meg lehet tenni.
Makacs tévhit, hogy a kismamáknál a fogászati kezelés alatt nem lehet a fájdalmat csillapítani. Czinkóczky doktor szerint a fogászati beavatkozásokhoz használt helyi érzéstelenítők semmilyen problémát nem jelentenek a terhesség során. Ezek a készítmények- normál dózisban- felszívódnak a szövetek között, ezért nem is kerülnek be a keringésbe, így a magzat szervezetébe sem. Egy hosszan tartó kínzó fájdalom, és az ebből adódó szenvedés sokkal több kárt okoz egy magzatnak, mint adott esetben a fájdalomcsillapítás maga.
A tévesen hangoztatott félelmeket figyelmen kívül lehet hagyni akkor is, ha a várandósság idején fogászati röntgenfelvételre van szükség. Ma már a korszerű digitális röntgenkészülékeknek köszönhetően a felvételek kockázatmentesen elkészíthetők.
Vérzés, duzzadás, érzékenység
A legtöbb olyan probléma, amit összekötnek azzal, hogy a fogágyra, a fog tartószerkezetére . Jellemzően megfigyelhető tünet, hogy a kismamáknak gyakrabban vérzik, vagy duzzadtabb az ínye, érzékenyebbé válnak a fogaik.
A terhesgondozásnak éppen ezért is fontos része a terhesség első és harmadik harmadában a fogorvosi kontroll. A fogromlásokról, fogelvesztésekről kialakult legendák mögött éppen a tévhitek állnak, melyek miatt nem mennek el a kismamák fogorvoshoz, mondván, hogy a tünetek természetesek és úgysem lehet érzésteleníteni vagy beavatkozásokat végezni.
Ennek következtében, és a megváltozott szájhigiénés körülmények miatt, gyakrabban alakulhat ki fogszuvasodás, fogínybetegség, fogágy gyulladás, melyek akár fogvesztéssel is járhatnak. Mindezeknek megfelelő, gondos kontroll mellett nem kell bekövetkeznie. A megoldás prózai: a rendszeresebb és alaposabb fogápolás.