A tévhitek miatt is romlik a fog

Számos tévhit kering a várandósság idején végzett fogászati kezelésekről és a fogak állapotromlásáról. Pedig a terhesség nem kell, hogy oka legyen a fogromlásnak, és a kezelések zöme is biztonsággal elvégezhető.

Általános alapelv, hogy a terhesség kritikusnak mondott első harmadában érdemes elhalasztani minden olyan kezelést és minden olyan beavatkozás, amely nem sürgős. Ez a kitétel persze vonatkozik lényegében a terhesség teljes időtartamára is - mondta Czinkóczky Béla fogszakorvos, szájsebész.

A tévhitek miatt is romlik a fog (Fotó: Europress)

Téves az a szemlélet, hogy a terhesség alatt semmilyen fogászati kezelést nem szabad elvégezni. Ha a kontroll során kiderül, hogy probléma van, a beavatkozás minden akadály nélkül elvégezhető. Lehet tömést készíteni, fogat húzni, és el lehet végezni a halaszthatatlan szájsebészeti műtéteket is.

Az implantátum beültetéssel kapcsolatban érdemes megvárni a baba megszületését. Indokolt esetben azonban, például ha egy fog eltávolítása elkerülhetetlenné válik, és fontos, hogy a helyére lehetőség szerint azonnal implantátum kerüljön, akkor ezt is meg lehet tenni.

Makacs tévhit, hogy a kismamáknál a fogászati kezelés alatt nem lehet a fájdalmat csillapítani. Czinkóczky doktor szerint a fogászati beavatkozásokhoz használt helyi érzéstelenítők semmilyen problémát nem jelentenek a terhesség során. Ezek a készítmények- normál dózisban- felszívódnak a szövetek között, ezért nem is kerülnek be a keringésbe, így a magzat szervezetébe sem. Egy hosszan tartó kínzó fájdalom, és az ebből adódó szenvedés sokkal több kárt okoz egy magzatnak, mint adott esetben a fájdalomcsillapítás maga.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A tévesen hangoztatott félelmeket figyelmen kívül lehet hagyni akkor is, ha a várandósság idején fogászati röntgenfelvételre van szükség. Ma már a korszerű digitális röntgenkészülékeknek köszönhetően a felvételek kockázatmentesen elkészíthetők.

Vérzés, duzzadás, érzékenység

A legtöbb olyan probléma, amit összekötnek azzal, hogy a fogágyra, a fog tartószerkezetére . Jellemzően megfigyelhető tünet, hogy a kismamáknak gyakrabban vérzik, vagy duzzadtabb az ínye, érzékenyebbé válnak a fogaik.

A terhesgondozásnak éppen ezért is fontos része a terhesség első és harmadik harmadában a fogorvosi kontroll. A fogromlásokról, fogelvesztésekről kialakult legendák mögött éppen a tévhitek állnak, melyek miatt nem mennek el a kismamák fogorvoshoz, mondván, hogy a tünetek természetesek és úgysem lehet érzésteleníteni vagy beavatkozásokat végezni.

Ennek következtében, és a megváltozott szájhigiénés körülmények miatt, gyakrabban alakulhat ki fogszuvasodás, fogínybetegség, fogágy gyulladás, melyek akár fogvesztéssel is járhatnak. Mindezeknek megfelelő, gondos kontroll mellett nem kell bekövetkeznie. A megoldás prózai: a rendszeresebb és alaposabb fogápolás.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.