Csikorgatjuk a fogunkat éjszaka? Mutatjuk, mi segíthet

Ha reggelente úgy ébredünk, hogy sajog az állkapcsunk, fáj a nyelvünk, akkor lehet, hogy éjszaka álmunkban csikorgatjuk vagy összeszorítjuk a fogunkat. A probléma kiderítése után azonnal intézkedni kell.

Akár a felnőtt lakosság harmadánál is jelentkezhet az éjszakai fogcsikorgatás vagy a fogak görcsös összeszorítása, ám ez sokszor még azoknál sem derül ki idejében, akik nem egyedül alszanak. A szakszóval bruxizmusnak nevezett jelenséget azért (is) érdemes kivizsgáltatni és kezelni, mert gyakran egyéb alvás közbeni zavarral párosulhat, például horkolással vagy alvási apnoéval, azaz légzéskimaradással - hívja fel a figyelmet a Mayo Clinic összeállítása.

Komolyan kell venni a fogcsikorgatást Az éjszakai fogcsikorgatás nemcsak annak kellemetlen, aki esetleg ébren van és hallja, hanem az alvónak is: károsítja a fogait, fejfájást és a nyak merevségét is okozhatja. Korábbi cikkünkben a lehetséges gyógymódokat jártuk körül.

A bruxizmus tünetei

A bruxizmus fokozatosan súlyosbodhat addig az állapotig, amikor már komoly panaszokat okoz. Ezek közé tartozik a hangos fogcsikorgatás , a letört vagy meglazult fog, a fáradt vagy feszes állkapocsizmok, és az őrlőfogak felületi dudorainak lecsiszolódása is. Előfordulhat továbbá a fogzománc károsodása, ami miatt felszínre kerül a foggyökér. Az is előfordulhat, hogy megváltozik a száj nyitásának és zárásának mértéke, és ropog vagy kattog az állkapocs. Gyakori az áll, a nyak vagy az arc fájdalma, illetve a fülfájásszerű fájdalom és a halánték körüli tompa fejfájás. Emellett kialakulhat a rágás miatti sérülés az arc belső oldalán a szájüregben, illetve többször fel is ébredhetünk éjszaka. Az orvostudomány egyelőre nem teljesen érti, mi okozza az éjszakai fogcsikorgatást, egyes kutatások szerint viszont összetett testi, lelki és örökletes okai lehetnek.

bruxizmus
Vannak, akik olyan hangot adnak ki éjszaka, mintha kavicsot rágnának. Fotó: Getty Images

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kockázati tényezők

A bruxizmus kialakulásában számos kockázati tényező játszik szerepet. Így például:

  • a stressz: a fokozott szorongás és feszültség így mutatkozik meg az éjszakai pihenés közben

  • az életkor: a fogcsikorgatás gyakori gyerekkorban, de felnőttkorra általában megszűnik

  • a személyiségtípus: olyanoknál nagyobb a kockázata, akik agresszív, versengő vagy hiperaktív jegyekkel jellemezhetőek

  • gyenge színvonalú fogászati kezelés: nem megfelelő magasságú tömés, korona vagy fogpótlás

  • gyógyszerek vagy más hatóanyagok: a pszichiátriában alkalmazott egyes gyógyszerek, így az antidepresszánsok mellékhatása lehet a fogcsikorgatás, de a dohányzás, a koffeines és alkoholos italok fogyasztása, illetve egyes rekreációs drogok használata is növelheti a gyakoriságát

  • bruxizmussal diagnosztizált családtag: az éjszakai fogcsikorgatás általában a család több tagjánál is jelentkezhet, tehát ha valakinél diagnosztizálják, akkor érdemes a többieket is kivizsgáltatni

  • egyéb betegségek: a bruxizmus több mentális és testi betegség kísérőjelensége lehet, így a Parkinson-kór, a demencia, areflux(GERD), az epilepszia, éjszakai pánikzavar, alvási apnoé, illetve figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (ADHD).

Kezelési módszerek

A bruxizmus kezelésére számos módszert ajánlanak a szakértők. Javallott az alvás közben az alsó vagy felső fogsoron viselhető harapásemelő vagy fogvédő sín , amely rugalmas szilikonból készül, és megakadályozza a fogak összedörzsölődését. (Jóllehet az interneten rendelhető előregyártott sín is, érdemes inkább személyre szabott eszközt készíttetni a fogorvossal, fogtechnikussal.) Amennyiben három-hathavonta cserélik, vékonyabb szilikonból is készülhet, amit talán könnyebb megszokni. A rossz tömés vagy fogpótlás korrekcióját is elvégzi a fogorvos, illetve, ha a fogcsikorgatás miatt túlságosan megkoptak a fogak, koronára is szükség lehet. A fogorvos továbbá azt is meg tudja tanítani, hogyan tartsuk helyesen az állkapcsunkat, ha valamely rossz szokás a bruxizmus oka.

A bruxizmus gyógyításához a nappali stressz mértékének csökkentése elengedhetetlen, ebben segíthet a relaxáció vagy meditáció elsajátítása, valamint pszichológiai viselkedésterápia . Amennyiben a fogcsikorgatást reflux okozza, gasztroenterológiai kivizsgálást kell kérni. Súlyos esetben - de csak rövid időre - felírhatnak izomlazító gyógyszert is, amelyet lefekvés előtt kell bevenni. Talán meglepően hangzik, de az idegeket átmenetileg bénító botox-injekciós kezelés is alkalmazható a bruxizmus enyhítésére.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.