A száraz fogmeder, vagyis az alveoláris oszteitisz tulajdonképpen annak a csontnak a gyulladását jelenti, melyben a fogak elhelyezkednek. Ez a jelenség általában foghúzás után néhány nappal alakulhat ki (bár azt nem tudják a szakemberek, hogy pontosan miért).
Ha elmozdul a vérrög
A foghúzás után az eltávolított fog helye szabadon marad, ezért egy vérrög alakul ki, mely védi a csontot és az idegvégződéseket. A száraz fogmeder esetében ez a vérrög elmozdul vagy felszívódik, még mielőtt a seb begyógyulna, így a nyílt fogmeder szabaddá válik.
Otthoni praktikák
Lássuk, milyen természetes, otthoni módszerekkel enyhíthetjük a száraz fogmeder okozta kellemetlenségeket! A fog- és szájproblémák kezelésénél az egyik legismertebb természetes szer a szegfűszeg, illetve annak olaja. Érzéstelenítő, fájdalomcsillapító hatású, segíti megóvni a szabadon lévő idegvégződéseket is. Mártsunk egy tiszta fültisztító pálcikát szegfűszeg illóolajba, majd ecseteljük be vele az érintett területet. Hagyjuk egy percig hatni az illóolajat, majd öblítsük ki a szánkat langyos vízzel. Naponta többször is megismételhetjük.
A száraz fogmeder általában néhány nappal foghúzás után kialakuló, fájdalmas tünetegyüttes A foghúzás utáni fájdalom nagyon gyakran az állkapocsba, illetve az arc egyéb részeire is kisugározhat, és ezt a fájdalmat egyszerűen csillapíthatjuk hideg borogatással. Egy törlőkendőt vagy négyrét hajtott textilpelenkát mártsunk hideg vízbe, alaposan csavarjuk ki, majd helyezzük a fájdalmas területre az arcunkon. 15 percig hagyjuk rajta. Naponta többször is ismételhetjük.
Segíthet a sós víz?
Az egyik legegyszerűbb módszer a száraz fogmeder ellen a sós vizes öblögetés. Egy 2014-ben, az International Journal of Oral & Maxillofacial Surgery című szaklapban megjelent cikk szerint a sós vizes öblögetés megelőzheti a száraz fogmederrel kapcsolatos fájdalmas problémák kialakulását, elpusztítja az esetleges fertőzést okozó baktériumokat és küzdhetünk vele többek között a kellemetlen szájszag ellen is. Keverjünk el fél teáskanál sót egy pohár langyos vízben, majd ezzel öblögessünk naponta két-három alkalommal.
A teában található tanninok összehúzó hatásúak, csökkentik a fájdalmakat, elpusztítják a káros baktériumokat, és a duzzanatot is lehúzzák. Készítsünk egyszerű teát, de a filtert ne dobjuk ki, kivételesen erre lesz szükségünk. Alaposan nyomkodjuk ki belőle a vizet, majd tegyük a filtert a hűtőbe legalább negyed órára, hogy lehűljön. Tegyük a hideg teafiltert az érintett részhez a szánkban, és harapjunk rá, hogy a helyén tartsuk, legalább 10-15 percig. A hatóidő letelte után a kész teával többször is öblítsük ki a szánkat. Naponta 2-3 alkalommal ismételjük.