A szénhidrát-csökkentett étrend legalábbis sokkal hasznosabb fogyási szempontból, mint a zsírcsökkentett diéta, emellett a kevesebb szénhidrát a szívproblémák esélyét is csökkenti.
A szóban forgó tanulmányban 148 túlsúlyos felnőttnek kellett eldöntenie: telített zsírokból (húsok, tej, vaj) vagy szénhidrátokból ( fehér kenyér , cukros gabonák) fogyasztanak kevesebbet? (A csoportoknak nem volt kalóriamegkötésük, bár az adatok szerint mindkét csoport napi 500-700 kalóriával fogyasztott kevesebbet a kísérlet ideje alatt.)
Az alacsony szénhidráttartalmú diétát fogyasztó csoport a kalóriákat a cukrozott ételek helyett főként sajttal és vörös húsokkal helyettesítette, de nem vetette meg a halak és a diók telítetlen zsírjait sem. Ami az edzést illeti, mindkét csoport ugyanannyit mozgott. Az alacsony szénhidráttartalmú diétát napi kevesebb mint 40 g szénhidrátnál, az alacsony zsírtartalmút napi 30 százalék zsírnál alacsonyabbnál állapították meg a kutatók , ez utóbbiban a telített zsírok aránya 7 százalék alatt volt.
Ezen tanulmány publikálása után pár nappal jelent meg egy olyan elemzés, amely 48 közkeletű diétamódszert vizsgált (olyanokat, mint az Atkins , a Weight Watchers, Zone vagy a Rosemary Conley) egy hat hónapos tesztperióduson át. A szénhidrátmentes diétázók átlagosan 8,6, a zsírmentes diétázók átlagosan 7,7 kilogrammot fogytak. Egy év elteltével nem volt különbség fogyásuk mértékben, a tanulmány pedig nem fordított extra figyelmet a szív- és érrendszeri problémák változására.
A Journal of the Americal Medical Association szaklapban publikált anyag szerzői azt állítják: ha a fogyás a lényeg, bármelyik módszer mellett letehetjük voksunkat, az biztos, hogy fogyni fogunk.