Az ünnepi időszakban jellemző dőzsölést követően a legtöbben január elsején megfogadjuk , hogy ettől a naptól bizony változtatunk étkezésünkön. Van, aki a cukorról akar lemondani, más a fehér lisztről, megint más mindkettőről, de persze olyan is akad, aki konkrét diétát szemel ki magának, mondván, hogy mostantól csak és kizárólag aszerint fog étkezni.
A brit Metro portálnak nyilatkozó Tamara Willner dietetikus szerint viszont ezek a korlátozások és fogyókúrák az esetek elég nagy többségében nem vezetnek el az áhított célhoz, ugyanis egyrészt túl hirtelen állítunk túl magas elvárásokat önmagunk elé, másrészt pedig a legtöbb szigorú diéta hosszú távon nem fenntartható.
Egy korábbi kutatás szerint a kemény fogyókúrával karcsúsodni vágyók kétharmada szedi vissza a leadott kilókat, vagy még több pluszkilót, miután leáll a diétával. Ennek pedig általában önostorozás a vége, hogy elbuktunk, nem vagyunk elég jók. Sőt, az étellel is egészségtelen kapcsolat alakulhat ki, elkezdhetjük ellenségnek tekinteni a legfinomabb falatokat is.
Mit tehetünk diéta helyett?
Hogy ez biztosan ne következzen be, ideje olyan változásokban gondolkodni, amelyek hosszú távon segítenek egészségesebbé és karcsúbbá válni. Ajánlott például az étkezéseket előre megtervezni, illetve minden étel mellé több zöldséget fogyasztani, mint eddig. Az étkezésekre szánjunk legalább 15 percet. A szénsavas üdítőket cseréljük vízre vagy cukormentes teára, ha pedig néha engedélyezünk magunknak egy-egy pohár alkoholt, utána kortyoljunk el egy pohár vizet. Ha nasira vágynánk, az sem tilos, de ügyeljünk arra, hogy ne feldolgozott élelmiszerek közül válasszunk, együnk inkább egy szelet sajtot, magvakat, dióféléket, főtt tojást, gyümölcsöt vagy natúr joghurtot bogyós gyümölcsökkel.
Jó, ha a napot 10 perc sétával tudjuk kezdeni - a természetben vagy a közeli parkban -, és amikor csak tehetjük, a nap további részében is mozogjunk. Munka közben is álljunk fel óránként egy-két percre, és ugráljunk, fussunk helyben, nyújtsunk, vagy guggoljunk le néhányszor. Ha azon kapjuk magunkat, hogy negatívan gondolunk magunkra, illetve a külsőnkre, akkor próbáljuk ezeket a gondolatokat rögtön pozitívakkal helyettesíteni. Este pedig tegyük le okostelefonunkat, tabletünket, és kapcsoljuk ki a tévét - elalvás előtt egy órával már ne a kütyüinket nyomkodjuk, hanem próbáljunk olvasással vagy meditációval ellazulni.