A belső óránknak köszönhető
Ez nagy részben a cirkadián ritmusunknak köszönhető, amely a szervezet belső óráját szabályozza, tehát azt is, hogy mikor alszunk el és mikor ébredünk. Ez a ritmus arra is hatással van, hogy mennyi kalóriát égetünk el - derül ki a Current Biology című szaklapban közzétett tanulmányból, amely szerint az emberek késő délután körülbelül 10 százalékkal több kalóriát égetnek el, mint késő éjszaka.
A tanulmány társszerzője, Dr. Jeanne Duffy, a Harvard Medical School professzora szerint ez azt jelenti, hogy ilyenkor körülbelül 130 kalóriával többet használ fel a szervezet anélkül, hogy bármilyen extra erőfeszítést tennénk. A szakértő szerint már egy ilyen kis mértékű emelkedés is hatással lehet az egészségünkre, hiszen ha mindennap megtörténik, idővel összeadódik.
Mivel a kutatás a nyugalmi állapotban történő kalóriaégetésre fókuszált, egyelőre még nem tudni, hogy érdemes-e az edzéseinket, illetve az étkezéseinket ehhez a késő délutáni anyagcsere-felpörgéshez időzíteni. Dr. Duffy szerint fontosabb lehet, hogy elkerüljük a késő esti, illetve kora reggeli kalóriaégetés-visszaesést.
Extra kalória a korai reggeli?
Tegyük fel, hogy egy-két órával korábban kelünk fel reggel, és ennyivel korábban is reggelizünk. Ebben az esetben nemcsak, hogy olyankor eszünk, amikor testünk még nincs felkészülve rá, de lehet, hogy ilyenkor a testünknek kevesebb energiára is van szüksége az alapvető funkciók ellátásához. Éppen ezért a korai reggeli extra elraktározott kalóriákat is jelenthet, amelyekre nincsen szükség.
A fent említett kutatás mindössze hét ember részvételével készült, ezért további vizsgálódásra lehet szükség, ugyanakkor a kis fókuszcsoport lehetővé tette, hogy a résztvevőkkel kapcsolatban rengeteg körülményt irányítsanak az étrendjüktől egészen addig, hogy egy adott napon mennyi fénnyel érintkeztek. A résztvevők 37 napon át éltek egy laboratóriumban, órák, ablakok, telefonok és internet nélkül, ami kizárta, hogy környezeti tényezők zavarjanak be az eredményekbe. A kutatók szabályozták, hogy a résztvevők mikor feküdtek le, illetve mikor keltek fel, egészen addig változtatva az időpontokat, míg a szervezetük átállt arra, hogy teljesen a saját "belső órájukhoz" igazodjon. Szabályozták azt is, hogy mennyit ettek, illetve mennyit mozogtak naponta. Mérték a testhőjüket, az energiafelhasználásukat, és az így kapott adatok alapján jutottak arra a következtetésre, hogy kalóriaégetésük a késő délutáni órákban volt a legmagasabb.
Betegségekkel is összefügghet
Dr. Duffy szerint ezek az eredmények különösen azok számára lehetnek fontosak, akik váltott műszakban vagy éjjel dolgoznak. Kutatások szerint a váltott műszakban dolgozóknál nagyobb esély van a túlsúly, a kognitív romlás, a 2-es típusú cukorbetegség és a rák kialakulására - a friss tanulmány eredményei pedig megerősítik a feltételezést, hogy egyes egészségügyi problémák kialakulása összefügghet a cirkadián ritmus felborulásával.
Forrás: time.com