5+1 egészségügyi probléma, amelynél segíthet a gyömbér

A gyömbért már az ókorban is alkalmazták fűszer- és gyógynövényként. A keleti konyha egyik legnépszerűbb alkotóeleme nemcsak különleges ízű, de többféle egészségügyi probléma esetén is hatásosan bevethető.

A nyugtató hatású illóolajat tartalmazó gyömbér főzetét korábban főként teaként vagy fürdővízhez keverve alkalmazták. A gyógynövény ereje a benne lévő nagy mennyiségű A-, C-, E- és B-vitaminban, valamint az olyan ásványi anyagokban rejlik, mint például a magnézium, kalcium, vas, foszfor, nátrium, kálium, szilícium, cink, mangán, béta-karotin, illetve a vörösvérsejtek és a kollagén képződését segítő réz. Komplex hatóanyag-tartalmának köszönhetően akár önmagában is képes felpörgetni az immunrendszer működését, de egyéb gyógynövényekkel vagy méhpempővel kombinálva még erőteljesebben érvényesül a jótékony hatása.

1. Légúti betegségek, szezonális vírusok

A gyömbér természetes gyógyszerként alkalmazható bakteriális vagy vírusos eredetű légúti megbetegedésekre. Természetes fájdalomcsillapító hatásánál fogva enyhíti a torokfájást, csípős ereje pedig megtisztítja a tüdőben felgyülemlő váladékot. Ha a felépülést támogató ginsenggel, valamint az indonézok egyik népszerű gyógynövényével, sembunglevél-kivonattal kombináljuk, még hatékonyabban képes csillapítani a köhögést, valamint az asztma, az orrdugulás és hörghurut tüneteit.

A gyömbért már az ókorban is alkalmazták fűszer- és gyógynövényként.
A gyömbért már az ókorban is alkalmazták fűszer- és gyógynövényként. Fotó: Getty Images

2. Emésztési problémák

A gyömbér emésztőrendszerre kifejtett jótékony hatását számos tanulmány igazolta. Csökkenti a különböző eredetű hányingert és puffadást, serkenti az emésztést, oldja a bélgörcsöket és még a gyomorégést is képes megszüntetni. A gyömbérben található vegyületek nemcsak segítenek lekötni a gyomorsavat, hanem regenerálják a bélflórát is. Emésztési problémákra alkalmazva jól kombinálható szerecsendióval, amely a belek és a máj tisztulásában segíthet, valamint bevethető émelygés ellen is.

3. Anyagcsere-betegségek

A gyömbér hatékonyan képes csökkenti a koleszterin- és a vércukorszintet, valamint javítja a szervezet inzulinfelhasználását. Magas magnézium-, cink- és káliumtartalmának köszönhetően támogatja a pajzsmirigy egészséges működését, védi az idegeket, rendszeres fogyasztásával pedig nagyobb eséllyel megelőzhetőek a cukorbetegséggel kapcsolatos egészségügyi komplikációk is. Cukorbetegség vagy inzulinrezisztencia esetén a gyömbért érdemes a hasnyálmirigyben található – az inzulin termelésért felelős – Langerhans-szigetek felépülésére pozitív hatású, cukormentes méhpempővel együtt fogyasztani.

4. Mozgásszervi problémák

Gyulladás- és fájdalomcsökkentő hatásánál fogva a gyömbér segíthet különböző mozgásszervi bántalmak során: csont-, idegrendszeri, és izomfájdalmakra, valamint – akár sembunglevéllel együtt – reumás panaszokra is. Kopásos eredetű ízületi fájdalmakra alkalmazva akár még a nem szteroid tartalmú gyulladáscsökkentőkkel is felveheti a versenyt.

5. Menstruációs fájdalmak

A gyömbér – akárcsak a szerecsendió – ellazítja a simaizmokat, enyhíti a görcsöket okozó méhösszehúzódásokat, valamint csökkenti az émelygést, és energiával tölti fel a szervezetet. Ráadásul nemcsak a fájdalmas menzesz alatt, hanem már előtte is bevethető a PMS testi és lelki tüneteinek csökkentésére.

Gyógynövények női bajokra: mutatjuk, mit használj és mit ne.

+1 Enyhíti a migrént

A gyömbér hatóanyagai képesek megelőzni vagy csökkenteni a már kialakult migrénes fájdalmakat, megnyugtatni az idegrendszert, valamint enyhíteni az olyan kísérő tünetek intenzitását, mint például a hányinger és a szédülés. Migrénre alkalmazva a gyömbér hatékonyan kombinálható például borsmentával is, amely a fájdalomcsillapító hatása mellett mérsékli a stresszel összefüggő panaszokat, oldja a feszes izmokat és élénkíti a vérkeringést.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +6 °C
Minimum: -3 °C

Csupán kevés fátyolfelhő lehet felettünk. Csapadék nem alakul ki. Az északias szelet a Dunántúl nyugati felén és a keleti harmadban élénk lökések kísérik, majd estére a legtöbb helyen mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 4 és 7 fok között alakul. Késő estére -5 és 0 fok közé csökken a hőmérséklet. Ma nem kell tartani, ám a légkör magasabb rétegeiben zajló melegedés okozhat kellemetlen tüneteket a fokozottan érzékenyeknél.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra