Gyomorégés, reflux, GERD. Mi a különbség?

A gyomorégés és a reflux nagyon sokakat érintő problémakör. Érdemes azonban rendet tenni a köznyelv által gyakran szinonimaként kezelt fogalmak között, hiszen ennek a kezelés szempontjából is nagy jelentősége lehet.

Égő érzés, fájdalom a mellkas középvonalában, a szegycsont mögött, amely a nyak felé is kisugárzik – sokak számára ismerős lehet, mennyire kellemetlen panasz is a gyomorégés. A fájdalom általában evés után, éjszakánként, illetve fekvő helyzetben erősödik fel a leginkább, és olykor akár savas, savanykás szájíz is kísérheti. Érdemes megemlíteni, hogy a gyomorégés nem egy önálló betegség, csupán egy tünet. Mégsem szabad félvállról venni, mert nagyon hasonló lehet az olyan kardiológiai problémák okozta mellkasi fájdalomhoz, mint az angina és a szívroham. Ha pedig valóban gyomorégéssel van dolgunk, az is éppúgy megfelelő kezelést igényel, hiszen nemcsak az életminőséget ronthatja, de komolyabb szövődmények előjele is lehet.

gyomorégés, gyomorsav, reflux, GERD
Gyomorégés, reflux, GERD – nem mindegy, melyikről van szó. Fotó: Getty Images

Tünetként a gyomorégés a savas gyomornedv nyelőcsőbe való visszaáramlásából ered. De mit is jelent ez valójában? Nos, gyomrunk és nyelőcsövünk kapcsolódásánál egy erős izomgyűrű felel azért, hogy a bevitt táplálék bejuthasson a gyomorba, de onnan ne juthasson vissza semmi. Míg ugyanis a gyomorfal megfelelő védelemmel rendelkezik a gyomortartalom maró hatásával szemben, addig a nyelőcsőről már ugyanez nem mondható el. Csakhogy a záróizom gyengesége, valamint a hasűri nyomás növekedése hatására sérülhet ez a funkció, a nyelőcsőbe visszapréselődő gyomornedv pedig irritálhatja a szerv belső felületét. Ezt a jelenséget hívjuk savas refluxnak, amely a gyomorégés mellett nyelési nehézségeket, gombócérzést, makacs köhögést, tartós orrdugulást és gégegyulladást is kiválthat.

Reflux bárkinél jelentkezhet. Különösen gyakori kiadós, nehéz étkezések, kávé- vagy alkoholfogyasztás után, ahogy kockázati tényező például az elhízás és nőknél a terhesség, de még a túl szoros ruházat, esetleg a görnyedt testtartás is előidézheti. Sokféle olyan behatás érheti a szervezetet, amely vagy a nyelőcső alsó záróizmának elernyedéséhez vezet, vagy addig fokozza a hasűri nyomást, amíg a záróizom már nem képes meggátolni a gyomortartalom visszaáramlását. Úgynevezett gasztroözofageális refluxbetegségről, avagy – az elnevezés angol megfelelőjéből alkotott betűszóval – GERD-ről abban az esetben beszélhetünk, ha a savas visszaáramlás nagyobb gyakorisággal jelentkezik, illetve a mindennapi életvitelt is megnehezíti.

Hogyan kezelhetők a panaszok?

Az alkalmanként fellépő gyomorégés néhány életmódbeli szabály betartásával általában megelőzhető. A dohányzás kerülése és az optimális testsúly fenntartása egyaránt az egészséges életmód alapköve, és mint számos más panasz, úgy a reflux prevenciója kapcsán is nagy jelentőséggel bír. Emellett javasolt kerülni a nehezen emészthető, zsíros, fűszeres ételek nagy mennyiségű egyszeri fogyasztását. Inkább válasszunk könnyebb fogásokat, és törekedjünk a napi többszöri étkezésre kisebb adagokkal. Bánjunk óvatosan a kávéval, teával, csokoládéval és az alkohollal, mert ezek negatívan befolyásolhatják a záróizom működését. A szénsavas üdítők szintén kockázatosak lehetnek savasságuk és puffasztó hatásuk miatt. Fontos továbbá, hogy közvetlenül lefekvés előtt lehetőleg már ne fogyasszunk semmilyen ételt, öltözködésünkben pedig részesítsük előnyben a kényelmes, kellően bő ruhadarabokat, amelyek nem szorítanak a hasunknál.

Tüneti kezelésként hatékony megoldást jelenthetnek a gyomorégés enyhítésében vény nélkül kapható gyógyszerek is. Leegyszerűsítve ezeknek három típusát különböztetjük meg. Az első kategóriát a savközömbösítők jelentik, amelyek nevüknek megfelelően közvetlenül a nyelőcsövet irritáló gyomorsavat közömbösítik. Gyorsan hatnak, de hatásuk csupán rövid távú. Ezzel szemben a hisztamin-2-receptor antagonisták a további gyomorsavtermelődést gátolják. A bevételt követően egy-három órán belül érzékelhető a hatásuk, amely aztán hosszabb időn keresztül fenn is marad. Más mechanizmuson keresztül, de a protonpumpagátlók is ugyanezen az elven működnek. Hatásuk erősebb, mint a hisztamin-2-receptor antagonistáké, és gyakran alkalmazzák ezeket a készítményeke GERD kezelésére. Hátrányuk, hogy kölcsönhatásba léphetnek más gyógyszerekkel, ezért mindenképpen javasolt szakemberrel konzultálni, mielőtt kúraszerű szedésbe kezdenénk.

Otthon is kezelhető

Összességében elmondható, hogy az enyhe reflux otthon is hatékonyan kezelhető. Vannak azonban helyzetek, amikor mindenképpen orvoshoz kell fordulni. Egyfelől a mellkasi fájdalom súlyos szívproblémák jele is lehet. Azonnal hívjunk segítséget, ha erős, nyomó jellegű fájdalmat tapasztalunk, különösen, ha az a bal kar vagy az állkapocs irányába is kisugárzik, illetve légzési nehézségekkel párosul. Emellett javasolt bejelentkezni egy kivizsgálásra, amennyiben...

  • a gyomorégés hetente több mint kétszer jelentkezik;
  • a tünetek a nem receptköteles gyógyszerek használata mellett sem javulnak;
  • nyelési nehézségek alakulnak ki;
  • tartós hányingerrel, hányással küzdünk;
  • étvágytalanság vagy evési nehézségek miatt testsúlycsökkenést észlelünk.

A kezeletlen refluxbetegség szövődményként nyelőcső-gyulladáshoz, vérzéshez, fekélyképződéshez, valamint hegesedéshez és azon keresztül nyelőcső-szűkülethez vezethet. Kialakulhat belőle úgynevezett Barrett-szindróma is, amely fokozott kockázatot jelent a nyelőcsőrák tekintetében. A GERD kezelése ritkán műtéti beavatkozást igényel, a legtöbbször azonban gyógyszeres úton és életmódbeli változtatásokkal is rendezhető.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.