Gyomorpanaszok időnként mindenkinél kialakulhatnak. Egy megterhelő, nehéz vacsora után természetes a hastáji feszítő fájdalom, de egy stresszesebb életmódot élő ember is jól ismerheti ezeket a panaszokat. A legtöbb esetben egy ártatlan tünetről van szó, amely még kezelés nélkül is enyhül néhány óra elteltével. Néha azonban súlyos betegség jele lehet, amely orvosi ellátást igényel. Honnan tudjuk, hogy mikor jelez bajt? A WebMD cikke összegyűjtötte azokat a panaszokat, amelyek után mindenképp érdemes felkeresni egy orvost.
Mikor jelent veszélyt a gyomorfájdalom?
A gyomorbetegségek jellegzetes tünete a felhasi, gyomortáji fájdalom, mely számtalan betegség vagy állapot tünete lehet. A görcsös, égő jellegű vagy tompa érzés gyakorisága, jellege és súlyossága szerint különböző lehet, mögöttes okában diagnosztizálásához sokféle vizsgálat szükséges.
Minél hamarabb javasolt felkeresni egy orvost abban az esetben, amennyiben a gyomorfájás mellett az alábbi tüneteket észleljük magunkon:
- hosszú ideig tartó, magas láz
- légzési nehézségek
- két napnál tovább tartó hányinger, hányás vagy hasmenés
- a hányásba vér keveredik
- a kiszáradásra utaló jeleket tapasztalunk, például ritkán van vizelési ingerünk, vizeletünk sötét színű, illetve állandó szomjúság gyötör
- a vizelés fájdalommal jár
- a has tapintásra érzékeny
- bőrünk sárgás árnyalatú lesz
- a hasban duzzanatot tapintunk ki
Gyomorfájás esetén fontos figyelni arra, pontosan hol és meddig tart a fájdalom, illetve mennyire köthető étkezéshez - éhségfájdalom vagy étkezés után jelentkezik-e kellemetlen érzet. Különböző gyulladások (hasnyálmirigy, máj, epehólyag-betegségek), paraziták, baktériumok (például a Helicobacter pylori ), vírusok, esetleg bizonyos gyógyszerek (bizonyos fájdalomcsillapítók) is okozhatnak efféle tüneteket.
Mivel egy nagyon általános tünetről van szó, számtalan folyamat állhat a hátterében, hogyha azonban a fent felsorolt panaszokkal is társul, mindenképpen javasolt egy szakember segítségét kérni.