Mit tudnak a savcsökkentő szerek?

Van, akinél csak ritkán, van viszont, akinél kifejezetten gyakran jelentkezik gyomorégés. Bárhogy is, a kellemetlen panasztól minden esetben szeretnénk hamar megszabadulni, amire rövid távon gyógyszeres megoldás jöhet szóba. Lássuk, mit várhatunk a patikákban kapható készítményektől.

"Megint túl sok a savam " - hangoztatják sok esetben, akik éppen gyomorégéssel küzdenek. Valójában azonban a tünet hátterében meghúzódó folyamatok jóval komplexebbek ennél. Gyomrunkban sav termelődik, ami egyrészt az elfogyasztott ételek emésztésében játszik fontos szerepet, másrészt meggátolja, hogy az étellel a szervezetünkbe jutó mikroorganizmusok elérhessék a bélrendszert. A gyomorsav nagyon erős, bőrre cseppentve például képes lenne égési sérülést okozni. A gyomor belső felületét ugyanakkor a savas hatásnak ellenálló nyálkahártya béleli, ennél fogva a gyomornedv valóban csupán a bevitt táplálékra van kihatással.

Tüneti kezelésként egyes gyógyszerek hatékonyan enyhítik a gyomorégést
Tüneti kezelésként egyes gyógyszerek hatékonyan enyhítik a gyomorégést. Fotó: Getty Images

Probléma abból adódik, ha a gyomorsav kijut a gyomorból a tápcsatorna felsőbb szakaszába. A gyomor és a nyelőcső között ugyanis egy körkörösen futó záróizom található, aminek feladata, hogy a táplálékot lefelé átengedje a gyomorba, a visszaáramlást viszont megakadályozza. Csakhogy a záróizom gyengesége, illetve a hasűri nyomás fokozódása esetén előfordulhat, hogy a savas gyomortartalom mégis visszajut a nyelőcsőbe, amelynek fala azonban - akárcsak a bőr - lényegében védtelen az erős savhatással szemben. A gyomorsav tehát felmarja a nyelőcső falát, gyulladást előidézve, ami égő, akár fájdalmas érzésként jelentkezik a gyomorszáj magasságában, a szegycsont mögött.

A hasűri nyomás fokozódása számos tényezőre visszavezethető lehet, beleértve akár a hasi elhízást, szűk ruházatot, nőknél a várandósságot, megerőltető fizikai tevékenységeket, valamint a kiadós étkezéseket. Ami a táplálkozást illeti, a magas zsírtartalmú ételek lassítják az emésztést, ennél fogva a gyomortartalom haladását a bélrendszer felé, így növelve a hasűri nyomást. A szénsavas italok maguk is erősen savasak, ráadásul puffasztanak, míg a koffein és az alkohol a záróizomzat működését gyengíti. A stressz és egyéb hormonális hatások szintén hozzájárulhatnak a gyomorégéshez. Összességében tehát időről időre bárkinél jelentkezhet a panasz, ha azonban gyakorivá, rendszeressé válik, mindenképpen javasolt a szakorvosi kivizsgálás. Enyhébb esetekben vény nélkül kapható gyógyszerekkel otthon is kezelhetjük az alkalmanként fellépő kellemetlenséget.

Így működnek a gyomorégés elleni gyógyszerek

Tévhit, hogy gyomorégés esetén a szódabikarbóna nyújthat segítséget .

Hosszú távon az egészséges életmód megoldást hozhat a gyomorégésre. A rendszeres testmozgás, az egészséges testsúly megőrzése, a dohányzás, az alkohol és a stressz kerülése egyaránt hasznos. Legyünk továbbá mértékletesek a zsíros, fűszeres vagy cukros ételek és a szénsavas, magas koffeintartalmú italok fogyasztásával. Ezen felül tüneti kezelésként különféle gyomorégés elleni gyógyszerek jöhetnek szóba. A gyomorégés elleni gyógyszereket hatásmechanizmusuk alapján az alábbi főbb kategóriákba lehet besorolni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • Antacidák, avagy savközömbösítők: mind közül ezek a készítmények hatnak a leggyorsabban, mi több, szinte azonnal megszüntetik az enyhébb gyomorégést. Ennek oka, hogy közvetlenül a gyomorsavat közömbösítik, így elejét véve a nyelőcső további károsodásának. Hatásuk ugyanakkor csupán rövid távú, továbbá lehetséges mellékhatásaik okán sem alkalmasak tartósabb használatra.
  • Hisztamin-2-receptor antagonisták (H2-RA): ellentétben a savközömbösítőkkel, ezek a gyógyszerek nem a már megtermelődött gyomorsavat iktatják ki, hanem a további savtermelést fogják vissza. Lassabban, általában a gyógyszer bevételétől számított egy-három órán belül kezdik el kifejteni hatásukat, az azonban sokkal tovább is tart. Általában enyhe és középsúlyos panaszok kezelésére javasolt a használatuk. E körbe tartozik például hatóanyagként a famotidin.
  • Protonpumpagátlók (PPI): az e csoportba tartozó hatóanyagok - más mechanizmuson keresztül, de - ugyancsak a gyomorsavtermelést csökkentik. Hatásuk erősebb a H2-RA csoport gyógyszereiénél, kúraszerűen szedve pedig elősegítik a károsodott nyelőcső gyógyulását. Gyakran alkalmazzák ezeket a hatóanyagokat a refluxbetegség kezelésére. Kölcsönösen kihathatnak azonban más készítmények hatására, emiatt a protonpumpagátlók alkalmazásáról javasolt először szakemberrel egyeztetni.

Fontos hangsúlyozni, hogy a felsorolt gyógyszerek nem szüntetik meg a gyomorégés hátterében meghúzódó kiváltó okokat, de hatékonyan enyhíthetik azok következményeit. Ha a gyomorégést az életmód-változtatás és a gyógyszerek segítségével sem tudjuk megszüntetni, illetve panaszaink állandósulnak vagy súlyosbodnak, feltétlenül forduljunk szakorvoshoz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.