Otthoni gyógymódok gyomorégésre

Ártatlannak tűnő jelekkel kezdődik, de alattomosan súlyosbodhat a gyomorégés. Szerencsére több bevált módon is enyhíthetjük a panaszokat.

A kezeletlen refluxnak ilyen szövődményei lehetnek.

Először csak kellemetlen melegérzet jelentkezik a gyomorban, aztán egyre gyakrabban, olykor savas büfögés kínozza az embert, végül akár a nyelőcső felmaródását és emiatt akár hetekig tartó torokfájást is okozhat a kezeletlen gyomorégés és reflux. Ősszel és télen ráadásul gyakrabban jelentkezhetnek a panaszok a szezonális életmódunk miatt: ilyenkor kevesebbet sportolunk, de többet heverészünk a kanapén és az ágyban, friss zöldségek és gyümölcsök helyett nehéz ételeket (és eesetleg több alkoholt is) fogyasztunk, nem pótoljuk kellő mennyiségben a D-vitamint. A gyomorégést komolyan kell venni, de néhány egyszerű változtatással nagymértékben enyhíthetjük a panaszokat.

Mozogjunk többet

Sokan tapasztalják, hogy egy kis mozgástól mérséklődnek a gyomorégéses panaszaik. A hangsúly itt tényleg a "kis" jelzőn van: étkezés után 10-15 perc könnyű séta segítheti az emésztőrendszer működését. A hosszabb sportolást étkezés után 2-3 órával végezzük, amikor már az étel továbbhaladt a gyomorból a bélrendszerbe.

A mozgás semmiképpen ne legyen intenzív, mert az éppen a gyomorsav visszaáramlását okozhatja a nyelőcsőbe, tehát refluxos betegnek nem megfelelő sport a sprintelés, a súlyemelés, a versenykerékpározás vagy az ugrókötelezés . Még a szelíd jógában is vannak olyan pozíciók, amelyek nem szerencsések, például ahol a láb feljebb kerül, mint a törzs vagy a fej. A mozgás hozzásegíthet bennünket ahhoz is, hogy csökkentsük a testsúlyunkat, mert a derék körüli zsírfelesleg, a pocak csökkentésével valóban sokat javíthatunk az állapotunkon.

Kerüljük a kiváltó ételeket

Többször együnk kevesebbet, hogy ne terheljük a gyomrunkat. Tegyük most tiltólistára a szénsavas italokat, a citrusféléket, mindenféle hagymát, a paradicsomot és az azzal készült ételeket, a csokoládét, a kávét, az olajban sült ételeket (például rántott hús, sült krumpli), a zsíros ételeket (majonézt és sajtot is!), az alkoholt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Különféle otthoni gyógymódok is segíthetnek a gyomorégéshez köthető panaszok enyhítésében.
Különféle otthoni gyógymódok is segíthetnek a gyomorégéshez köthető panaszok enyhítésében. Fotó: Getty Images

Mi marad? Minden más, például a tartalmas levesek, főzelékek, párolt sovány húsok, sokszínű szendvicsek, valamint sok víz fogyasztása. Kávé helyett a cikória elfogadható alternatíva. A rostdús ételek (zöldségek mellett például a zabpehely) kedvező hatásúak a túlzott gyomorsavtermelés enyhítésére, továbbá érdemes kipróbálni az alacsony szénhidráttartalmú étrendet. Makacsul visszatérő reflux esetén megfontolandó kivizsgáltatni az esetleges glutén- és tejcukor-érzékenységet, egyes kutatók szerint elképzelhető az összefüggés közöttük.

A gyomorégés ellen hasznos lehet a rágógumizás , ugyanis a közben lenyelt nyál hígítja a gyomorsavat. De éppen a mentol ronthat a gyomorsavtermelésen, úgyhogy válasszunk gyümölcsízű rágót. Mindenképpen ajánlott táplálkozási naplót vezetni néhány hétig, erre a mobiltelefon jegyzetelős alkalmazása tökéletesen alkalmas.

Ügyeljünk a testhelyzetünkre

Minél többet vagyunk függőleges testhelyzetben, annál inkább segítjük az emésztőrendszer normál működését, a táplálék haladását a bélrendszerben. Már étkezéskor figyeljünk oda arra, hogy az asztal megfelelő magasságú legyen, és ne görnyedjünk mellette. A munkahelyünkön is üljünk egyenes háttal az íróasztalnál, még jobb, ha időnként állva dolgozunk, például a telefonhívásokat intézhetjük így. A velünk egy épületben dolgozó kollégákat ne telefonon hívjuk, hanem személyesen keressük fel őket, ezzel is mozgunk, és nem ülünk.

Otthon az ágyunkat alakítsuk át: nem elég párnákkal megemelni csak a fejünket, mert attól a törzsünk hónalj alatti része még vízszintes marad, tehát visszaáramolhat a gyomorsav a nyelőcsőbe. Érdemes olyan ágyrácsot venni, aminek emelhető a fej- és a lábrésze (felnyitva olyan, mint egy fektetett L betű). Nagy valószínűséggel a lábrész a hosszabb megemelt szakasz, vagyis ha a fejünkkel arra fordulva fekszünk rá, már csípőből enyhén emelkedik a törzsünk. Refluxosoknak azt ajánlják, hogy vagy háton fekve aludjanak, vagy a bal oldalukon, mert azzal segítik a nyelőcső aljának zárását, a gyomorsav visszaáramlásának megakadályozását. Lefekvés előtt legalább 3-4 órával már ne együnk semmit.

Enyhítsük a stresszt

A gyakori idegeskedés, az állandósuló szorongás fokozhatja a gyomorsavtermelést, és hajlamosít a dohányzásra, túlevésre, alkoholfogyasztásra, amelyek mind ronthatják az állapotunkat. Amennyiben a gyomorsavas-refluxos panaszaink három hétnél tovább állnak fenn, mindenképpen ajánlott felkeresnünk a háziorvost.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.